نگارش و سفارش انگیزه نامه SOP

واژه SOP مخفف عبارت Statement of Purpose و به معنی بیان هدف و انگیزه است، انگیزه نامه یا SOP بخشی از اطلاعات و مدارک مورد نیاز برای فرایند اپلای است که به شما فرصت می‌دهد آنچه در سر دارید بیرون بریزید و اگر نقاط ضعفی در رزومه تحصیلی خود دارید، بتوانید آنها را تا حدی پوشش دهید. به بیان ساده انگیزه نامه نوشته ای است که در آن می نویسید چرا میخواهید به دانشگاه مد نظر در کشور مقصد بروید و چرا میخواهید رشته مورد نظر را بخوانید.
انگیزه نامه چقدر مهم است؟
حدود 30 درصد از شانس پذیرش شما به انگیزه نامه شما بستگی دارد.

قالب انگیزه نامه:

انگیزه نامه باید به روانی یک داستان باشد. اگر دانشگاه مورد نظر از شما نخواسته باشد که انگیزه نامه را در قالب پاسخ به سؤالاتی مشخص بنویسید، می‌توانید از قالب زیر برای نوشتن انگیزه نامه خود استفاده کنید

 • خودتان و سوابق تحصیلی‌تان را به طور خلاصه در دو یا سه خط معرفی کنید
 • در یک پاراگراف درباره اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود بنویسید. این اهداف باید تا جای ممکن مشخص و صریح باشند. اگر هنوز اهداف بلند مدت واضح و خاصی ندارید، این را بگویید که اهداف بلند مدت با پیشرفت اهداف کوتاه مدت مشخص خواهند شد.
 • سوابق تحصیلی و (در صورت وجود) سوابق کاری خود را که به هدف شما از ادامه تحصیل مربوط هستند، در یک تا سه پاراگراف توضیح دهید. قابلیت‌ها و توانایی‌های خودتان را بیان کنید
 • آنچه که باعث تمایل شما به ادامه تحصیل شده است را در یک پاراگراف بیان کنید. خود را از نظر شخصیتی و آکادمیکی کاملاً آماده معرفی کنید و نشان دهید که مشتاق یادگیری مطالب تازه هستید.
 • دلیل انتخاب دانشگاه مورد نظر برای ادامه تحصیل را در یک پاراگراف بیان کنید. این پاراگراف برای هر دانشگاه متفاوت خواهد بود. برای اینکه به خوبی از پس این قسمت برآیید باید درباره دوره تحصیلی، برنامه آموزشی، استادان و… دانشکده مورد نظر تحقیق کنید تا بتوانید درباره ابعاد مختلف آنچه شما را به آن دانشگاه علاقه‌مند کرده بنویسید. از نوشتن جملات کلی مانند «دانشگاه و هیئت علمی آن معروف هستند؛ به همین خاطر تصمیم گرفتم تا در این دانشگاه تحصیل کنم» بپرهیزید.

توجه کنید!

 1. تیم ما برای انگیزه نامه شما تولید محتوا نمی کند! صرفا شما را در راه درست هدایت می کند. و پس از آن اصلاح مینماید.
 2. اگر هنوز انگیزه نامه خود را ننوشتید، مطالب زیر کمک می‌کند که پیش نویس اولیه تان را بنویسید. پس از نوشتن انگیزه نامتان آن را به ایمیل مربوطه در قالب word ارسال نمایید.
 3. انگیزه نامه فرصت طلایی شما برای صحبت مستقیم با اعضای کمیته پذیرش است، سعی کنید به راحتی توضیح بدهید که چرا «شما» گزینه ی مناسب برای گروه تحقیقاتی، دانشکده و دانشگاه آن ها هستید.
 4. موارد داخل سی وی را تکرار نکنید مگر اینکه بخواهید نتیجه ی خاصی بگیرید.
 5. برای نگارش متن اولیه، میتوانید از فرم قرار گرفته در سایت کمک بگیرید. سعی کنید متنی بنویسید که در آن به  سوالات مطرح شده در فرم پاسخ داده باشید. ممکن است بعضی از سوالات جواب های مشابه داشته باشند، در این صورت از تکرار مطالب پرهیز کنید.
 6. اصلا نگران مشکلات گرامری و انتخاب لغت نباشید و با خیال راحت حرف تان را بزنید. ما برای همین اینجا هستیم!
 7. نکته مهم، مدت زمان آماده شدن ویرایش انگیزه نامه، 10 روز کاری پس از نهایی شدن ثبت سفارش شما می باشد لطفا صبور باشید، در این مدت تیم ما برای رفع سوالات احتمالی با شما در ارتباط هستند