نگارش و سفارش CV

 

یکی از مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در خارج از کشور Curriculum Vitae  یا CV است. در CV تحصیلی باید با ارائه درست مهارت‌ها و قابلیت‌های خود به کمیته پذیرش نشان دهید که فرد مناسبی برای دوره مورد نظر هستید.

 

چند نکته برای سفارش CV:

CV بر قابلیت‌ها و دستاوردهای تحصیلی شما تمرکز میکند، یک قانون طلایی در نوشتن CV تأکید بر دستاوردهای تحصیلی نسبت به دستاوردهای حرفه‌ای است.

در CV سوابق کاری ذکر میشوند، اما در مورد سوابق تحصیلی اطلاعات بیشتری ارائه میشود. علاوه بر مشخص کردن دانشگاه یا دانشگاه‌هایی که در آن (آنها) تحصیل کرده‌اید، مدارک تحصیلی و زمان فارغ‌التحصیلی، برخی از مرتبط‌ترین دوره‌هایی که گذرانده‌اید و جوائز و افتخارات تحصیلی‌ای که کسب کرده‌اید همچنین سوابق پژوهشی شما نیز ذکر میشود، پیشینه پژوهشی میتواند مقالات چاپ شده، کنفرانسی و یا سایر طرح های پژوهشی شما باشد. دوره‌های کارآموزی نیز نقش مفیدی دارند چراکه به کمیته پذیرش نشان می‌دهند شما به چه چیزهایی علاقه دارید و حاضرید به دلایلی غیر از منفعت مالی، کار و تلاش کنید. یکی دیگر از چیزهایی که کمیته‌های پذیرش را جذب می‌کند، سابقه تدریس است. بنابراین حتماً هرگونه تجربه‌ای به عنوان معلم، استاد و حتی حل تمرین دارید را در CV شما ذکر میشود. از بیانی محکم و ساختارمند استفاده میشود. طول بهینه برای CV دو ای سه صفحه است. بنابراین نباید زیاده‌گویی کرد و جملات کلیشه ای نوشت. باید واژه‌ها با دقت انتخاب شود تا بتوان بیشترین اطلاعات را در کمترین فضای ممکن بیان کرد. استفاده از آنها تنها به کمیته پذیرش نشان می‌دهد که شما یک مقاله درباره چگونگی نوشتن CV خوانده‌اید. ویرایش متن CV ضروری است می‌توان CV را به کارت ویزیت تشبیه کرد. هر چیزی که در آن وارد می‌شود، باید با دقت و ظرافت ارائه شود. در صورت امکان CV شما برای هر اپلیکیشن تغییر میکند تا بهترین شکل ارائه شما برای دوره مورد نظر باشد.

 

فرایند تهیه CV

مرحله اول
سی وی تهیه شده برای اهداف آکادمیک مانند ادامه­ تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی، پسا دکترا، فرصت مطالعاتی، و یا پوزیشن های تحقیقاتی یا هیآت علمی مناسب خواهد بود.
مرحله دوم
تمامی قسمت ها را به انگلیسی پرکنید اما نگران اشتباهات نگارشی، املایی و ساختاری نباشید چون این موارد توسط تیم ما اصلاح خواهند شد. اگر واقعا از پر کردن فرم به زبان انگلیسی معذورید میتوانید فارسی بنویسید به جز لغات تخصصی مربوط به حرفه شما (مثل عنوان پایان نامه)
مرحله سوم
تکمیل این فرم ممکن است به زمان زیادی نیاز داشته باشد، لطفا جواب ها را در یک فایل وورد تایپ کنید.
مرحله چهارم
بر خلاف آمریکا و کانادا، استفاده از عکس در سی وی در اروپا معمول است. اگر مایلید که در سی وی شما از عکس­تان استفاده شود، طبق دستورالعملی که جلوتر خواهید دید، عکس مناسبی تهیه کرده و آپلود کنید