کار در ترکیه

مزایای دریافت پذیرش کاری در ترکیه

§        امکان استفاده از خدمات درمانی رایگان در بیمارستان های دولتی سرتاسر کشور

§        امکان دریافت حقوق بازنشستگی بعد از سن 60 سال

§        امکان تبدیل به شهروند ترکیه و دریافت حقوق شهروندی بعد از 5 سال (در صورتی که حداکثر مجموع 180 روز را در خارج از خاک ترکیه سپری کرده باشید)

§        امکان همراهی همسر و فرزندان زیر 18 سال

§        ثبت نام رایگان فرزندان در مدارس ترکیه

 

 

چرا به دنبال اقامت کاری در ترکیه باشیم؟

کشور ترکیه از سرمایه گذاران خارجی حمایت بسزایی کرده و این پروسه را برای آنان بسیار آسان نموده است. در نتیجه آن، سرمایه گذاران زیادی ترکیه را به عنوان بستری ایده آل برای راه اندازی کسب و کار خود برگزیده اند که این امر خود موجب رشد روزافزون بازار کار در این کشور شده است. صنایع رو به رشد زیادی در ترکیه وجود دارد که با شتاب بالایی در حال گسترش فرصت های سرمایه گذاری و استخدام برای مهاجران بین المللی هستند که از جمله آن ها می توان صنایع زیر را نام برد:

§        واردات و صادرات خودرو

§        جواهرات و فلزات قیمتی

§        تولید و پردازش پلاستیک و محصولات پلاستیکی

§        صنعت مد و تولید لباس، منسوجات و زیورالات

§        تولید آهن و فولاد

§        لوازم و تجهیزات الکتریکی

§        میوه و سبزیجات

 

چه کسانی می توانند اقامت کاری ترکیه را دریافت کنند؟

از دو روش می توان این اقامت را به دست آورد:

1.     استخدام در یک شرکت ترکی

طبق قوانین ترکیه، شرکت ها باید برای گرفتن اقامت کاری برای کارگران خارجی در ترکیه اقدام کنند. گرفتن این اقامت منوط به شرایط زیر است:

         سرمایه شرکت باید بیش از 100،000 لیر ترکیه باشد، و یا کمترین رقم فروش ناخالص آن باید برابر با 800،000 لیر ترکیه باشد، و یا مقدار صادرات آن در سال گذشته باید حداقل 250،000 دلار باشد

         برای استخدام هر کارگر خارجی جدید باید دست کم پنج کارگر ترک به صورت تمام وقت در شرکت مشغول به کار باشند.

         اتباع خارجی متقاضی دریافت اقامت کاری در ترکیه که از شرکای مشترک شرکت محل کار می باشند باید حداقل 20٪ سهام شرکت، معادل 40،000 لیر ترکیه، به نام آن ها باشد.

         حداقل حقوق دریافتی متقاضی کار باید یکی از مقادیر زیر باشد:

§        برای مدیران ارشد و خلبانان و همچنین مهندسین و معماران متقاضی مجوز مقدماتی، 6.5 برابر کف حقوق قانون کار

§        برای مدیر واحد یا شعبه و همچنین مهندسین و معماران، 4 برابر کف حقوق قانون کار

§        برای استخدام در مشاغلی که نیاز به تخصص و مهارت حرفه ای دارند و همچنین برای معلمان، 3 برابر کف حقوق قانون کار

§        برای افراد متقاضی کار در زمینه خدمات خانه و برای سایر متقاضیان، 1.5 برابر کف حقوق قانون کار

         تمام مالیات های دولت باید به این شرکت پرداخت شود.

(The company must be paid all taxes of the state)

         کلیه بیمه های اجتماعی کشور باید به این شرکت پرداخت شود.

(The company must be paid all social insurance to the country)

پس از دستیابی به شرایط فوق، تمامی مراحل دریافت اقامت کاری توسط رئیس شرکت طی می شوند و در مدت یک ماه پس از ثبت درخواست، نتیجه اعلام شده و اقامت کاری برای شما صادر می گردد.

2.     ثبت شرکت و راه اندازی کسب و کار در ترکیه

این روش یکی از آسان ترین مسیرها را برای دریافت اقامت ترکیه پیش روی شما قرار می دهد. از تسهیلاتی که ثبت شرکت در ترکیه برای متقاضیان اقامت کاری قائل است می توان موارد زیر را نام برد:

         در سال اول راه اندازی شرکت نیازی به استخدام 5 کارمند ترک وجود ندارد. بلافاصله بعد از راه اندازی شرکت اقامت کاری برای شما صادر می گردد و می توانید مشغول به کار شوید.

         به راحتی می توان همسر ، فرزندان و والدین را در مجوز اقامت خود گنجاند.

         مجوز کار را می توانید از خارج از خاک ترکیه دریافت کنید.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت:

§        4 قطعه عکس بیومتریک

§        پاسپورت

§        کپی از صفحه اصلی پاسپورت که عکس متقاضی در آن است، کپی از صفحه ای که مهر آخرین ورود متقاضی به ترکیه در آن وجود دارد و کپی از صفحه ای که اعتبار و تاریخ انقضای گذرنامه را نشان می دهد

§        گواهی مبنی بر شهادت دارایی به میزان 300 دلار آمریکا برای هر ماه

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت کاری:

§        4 قطعه عکس بیومتریک

§        پاسپورت

§        کپی از صفحه اصلی پاسپورت که عکس متقاضی در آن است، کپی از صفحه ای که مهر آخرین ورود متقاضی به ترکیه در آن وجود دارد و کپی از صفحه ای که اعتبار و تاریخ انقضای گذرنامه را نشان می دهد

§        اصل و یک نسخه کپی از مجوز کار صادر شده توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ مجوز کار

اسنادی که باید توسط کارفرما برای اولین درخواست ارائه شوند:

§        فرم درخواست اجازه کار از وزارت کار و تأمین اجتماعی (که باید در هنگام درخواست الکترونیکی اسکن و به صورت آنلاین ارسال شود و در هنگام مراجعه مستقیم به وزارتخانه چاپ گردد)

§        اسکن صورت حساب شرکت با ذکر سود و زیان برای سال گذشته که توسط مقامات مالیاتی تأیید شده باشد، و ارسال آن در زمان درخواست الکترونیکی

§        اسکن نامه ثبت تجارت ترکیه نشان دهنده آخرین میزان سرمایه و ساختار سهام این سازمان، و ارسال آن در زمان درخواست الکترونیکی

§        اسکن وکالت نامه محضری برای شخص مجاز و قرارداد کار کارمند با شرکت، و ارسال آن در زمان درخواست الکترونیکی

§        در مورد ارگان های شرکتی که قصد دارند از متخصصان خارجی در زمینه های مهندسی، ساخت و ساز، پیمانکاری و خدمات مشاوره استفاده کنند، اسکن فیش حقوقی شهروندان ترکیه ای که در همان موقعیت ها کار می کنند و همچنین قرارداد بین متخصص خارجی و کارفرما، و ارسال آن ها در زمان ثبت درخواست الکترونیکی

 

اسنادی که باید توسط کارمند خارجی برای اولین درخواست ارائه شوند:

§        معادل سازی مدارک تحصیلی مطابق با مقررات معادل سازی مدارج تحصیل در خارج از کشور، برای متقاضیانی که تحصیلات عالی خود را در خارج از ترکیه گذرانده اند (اسکن و ارسال طی درخواست الکترونیکی)

§        در صورت صلاحدید وزارت، یک نسخه ترجمه شده و محضری از مدرک یا گواهی موقت فارغ التحصیلی. برای خلبانان، گواهینامه خلبانی که از کشور مبدا دریافت گردیده است (اسکن و ارسال در طی درخواست الکترونیکی و چاپ آن در هنگام مراجعه حضوری)

§        برای شرکت های معتبر گردشگری، کپی از قرارداد کار به زبان ترکی و زبان مادری متقاضی، همراه با توصیه نامه ترجمه شده به زبان ترکی (اسکن و ارسال در طی درخواست الکترونیکی و چاپ آن در هنگام مراجعه حضوری)

§        برای استخدام در بخش خدمات آموزشی تحت اختیارات وزارت آموزش ملی، گواهی مهارت اخذ شده از همان وزارت (اسکن و ارسال طی درخواست الکترونیکی)

 

زمان پردازش ویزا و مجوز کار برای اقامت قانونی و استخدام کارمندان خارجی توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی، در صورتی که روند درخواست مطابق با قوانین و مقررات انجام شده باشد و تمامی اسناد و مدارک به طور کامل ارسال شده باشند، 30 روز خواهد بود. متقاضی حق اعتراض به تصمیم وزارت کار و امنیت را ظرف 30 روز پس از تاریخ ابلاغ نتیجه درخواست خواهد داشت.

مجوز کار در ابتدا می تواند برای مدت زمان حداکثر 1 سال (بسته به مدت قرارداد کار و شرایط اقتصادی) صادر گردد. در پایان یک سال اول، این مجوز می تواند مشروط بر اینکه کارمند خارجی به کار خود در همان محل کار یا شرکت و در همان حرفه ادامه دهد، برای مدت 2 سال دیگر نیز تمدید شود. در پایان کل 3 سال دوره کاری، مجوز کار می تواند برای مدت 3 سال دیگر نیز تمدید شود. فرد خارجی همچنین می تواند، به شرط گذراندن 8 سال کار قانونی و بدون وقفه در ترکیه، مجوز کار با مدت نامحدود و اقامت دائم ترکیه را دریافت کند.