روش های مهاجرت کاری به کانادا برای متخصصانی است که مهارت های ویژه ای در شغل یا حرفه خود دارند که می توانند به وسیله آن در رونق بخشی به اقتصاد کانادا نقش آفرینی کنند. برنامه های مهاجرت کاری به کانادا از لحاظ شرایط و صلاحیت های مورد نیاز تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند و لذا باید هر کدام را جداگانه مورد بررسی قرار داد.

برنامه های مهاجرت کاری به کانادا عمدتا در یکی از دسته های زیر جای می گیرند:

 • برنامه منتخب استانی
 • اکسپرس انتری
 • برنامه های مهاجرتی ایالت کبک
 • برنامه های کارآفرینی و خود اشتغالی
 • سایر برنامه های مهاجرتی فدرال مانند برنامه مهاجرتی پرستاران خانگی، برنامه مهاجرتی پایلوت آتلانتیک، برنامه مهاجرتی RNIP و برنامه مهاجرتی Agri-Food نیز گزینه های زیر چتر مهاجرت اقتصادی به کانادا هستند.

برنامه منتخب استانی (PNP)

کشور کانادا از مجموعه ای از 10 استان و 3 قلمرو تشکیل شده است که هر کدام از این ها (به استثنای استان کبک)، با توجه به تفاوت هایی که در میزان جمعیت و شرایط اقتصادی دارند، برنامه های مهاجرتی مختص به خود را ارائه و گروه های خاصی را هدف قرار می دهد. با این حال، با وجود 80 مسیر مهاجرتی ارائه شده توسط استان ها، برنامه منتخب استانی یک گزینه محبوب در بین مهاجران به کشور کانادا است زیرا می تواند سریعترین مسیر برای اقامت دائم کانادا باشد.

این برنامه مختص کسانی است که:

 1. دارای مهارت، تحصیلات و سابقه کار مناسب برای کمک به اقتصاد ایالت یا منطقه ای خاص در کانادا هستند،
 2. تمایل به زندگی در آن ایالت خاص را دارند، و
 3. می خواهند اقامت دائم کانادا را کسب کنند.

انتخاب شدن توسط یک استان تنها مرحله اول از یک فرایند دو بخشی خواهد بود. کلیه تصمیمات مربوط به اقامت دائم کانادا باید در سطح ملی توسط دولت فدرال تصویب شود، بنابراین استان های کانادا نمی توانند به تنهایی وضعیت اقامت دائم را تأیید کنند و تنها نیروهای مورد نیاز خود را از بین متقاضیان “انتخاب” و به دولت فدرال کانادا معرفی می کنند. سپس متقاضی باید درخواست اقامت دائم خود را به دولت فدرال ارائه دهد.

 

اکسپرس انتری

اکسپرس انتری یک سیستم آنلاین برای پردازش اطلاعات نیروهای متخصصی است که قصد دارند از طریق تخصص خود اقامت دائم کانادا را کسب نمایند. این روش سریعترین و محبوب ترین مسیر مهاجرتی برای افرادی است که به دنبال شروع زندگی جدید در کانادا هستند. از ویژگی های حائز اهمیت این روش مهاجرت آن است که با پذیرفته شدن، برای تمامی اعضای خانواده تحت تکفلتان اقامت دائم کاندا صادر می گردد.

اکسپرس انتری روشی رقابتی و بر اساس امتیازبندی است که در 4 مرحله خلاصه می شود:

 1. تأیین واجد شرایط بودن
 2. جمع آوری مدارک مورد نیاز
 3. ساخت پروفایل
 4. دریافت دعوتنامه و ارسال درخواست برای اقامت دائم

این برنامه برای افرادی که دارای مدرک دانشگاهی با سابقه کار حرفه ای و مهارت متوسط در زبان انگلیسی یا فرانسوی هستند گزینه ایده آلی است.

 

برنامه های مهاجرتی ایالت کبک

کبک با ارائه چندین برنامه مهاجرتی مختلف، متقاضیان واجد شرایط را قادر به دریافت اقامت دائم کانادا می کند. دولت فدرال کانادا استقلال بیشتری در سیاست ها و رویه های مهاجرتی به استان كبك اعطا كرده است، به همین دلیل برنامه های مهاجرتی كبك غالباً جدا از سایر استان ها مورد بررسی قرار می گیرند.

کبک تنها استان کانادا است که تنها زبان رسمی آن فرانسوی است. به همین دلیل، بسیاری از برنامه های مهاجرتی کبک به مهارت در زبان فرانسوی نیاز دارند و یا افراد مسلط به زبان فرانسوی را در اولویت قرار می دهند. با این وجود مسیرهایی برای افراد غیر مسلط به زبان فرانسوی که مایل به مهاجرت به این استان هستند نیز وجود دارد.

برنامه های مهاجرتی استان کبک شامل موارد زیر است:

 • برنامه کارگر ماهر کبک (QSW)
 • برنامه تجربه کار در کبک (PEQ)
 • برنامه سرمای گذار کبک
 • برنامه کارآفرین کبک
 • برنامه خود اشتغالی کبک

گواهی انتخاب کبک (CSQ)

پذیرش در برنامه های مهاجرتی کبک طی دو مرحله صورت می گیرد. مرحله نخست انتخاب شدن توسط خود استان کبک است که شرایط خاص خود را تأیین می کند، و مرحله دوم پذیرش توسط دولت فدرال است. در صورتی که متقاضی در یکی از مسیرهای مهاجرتی استان کبک مورد تأیید واقع شود، مدرکی تحت عنوان “certificat de sélection du Québec” به او اعطا می شود که گواهی انتخاب شدن توسط استان کبک است. سپس، با در دست داشتن این گواهی، برای مرحله دوم اقدام می کند.   

 

برنامه های کارآفرینی

کشور کانادا ضمن استقبال از بیزنس های کوچک و راه اندازی کسب و کار جدید، در اوج گیری و رونق تجارتتان به شما کمک خواهد کرد تا در کنار هم برای تقویت اقتصاد و ایجاد شغل برای شهروندان و ساکنان دائمی کانادا، همچون خود، قدمی بردارید.

برنامه های کارآفرینی کشور کانادا شامل موارد زیر است:

 • برنامه کارآفرینان فدرال

به متقاضیان واجد شرایط و خانواده های درجه یک آن ها که حداقل 33.33٪ از سهام یک شرکت کانادایی مورد تأیید، که حداقل یک شغل جدید در اقتصاد کانادا ایجاد می کند، را مدیریت یا ایجاد یا کسب کنند اقامت دائم کانادا داده می شود.

* این برنامه خاتمه یافته و بعید به نظر می رسد که در آینده مجدد بازگشایی شود.

 • ویزای راه اندازی کسب و کار فدرال

کارآفرینان در بخش های تجاری می توانند با کمک بودجه و تخصص سازمان های تأییدشده خصوصی کانادا، شرکت های خود را در کانادا رشد دهند و در ازای رشد اقتصاد و ایجاد فرصت های شغلی برای شهروندان و ساکنان این کشور، ویزای راه اندازی کسب و کار کانادا را دریافت کنند. بر خلاف برنامه های سرمایه گذاری مهاجران یا برنامه کارآفرینان فدرال، متقاضیان برای واجد شرایط بودن در این برنامه نیازی به سرمایه گذاری از سرمایه شخصی ندارند و سرمایه اندکی را به منظور راه اندازی کسب و کار از یک یا چند سازمان مورد تأیید در کانادا دریافت می کنند.

 • برنامه کارآفرینان کبک

واجد شرایط شدن برای این برنامه نیازمند داشتن تجربه حرفه ای در مدیریت یا گرداندن یک تجارت همراه با دانش متوسط زبان فرانسوی است. با داشتن این شرایط اولیه شانس بالایی برای دریافت ویزای کارآفرینی تجاری کانادا از طریق راه اندازی یا در دست گرفتن یک کسب و کار در ایالت کبک، خواهید داشت.  برنامه کارآفرینان کبک دارای دو مسیر مهاجرتی برای کارآفرینان خارجی می باشد.

 • برنامه های منتخب استانی برای کارآفرینان

برخی ایالت ها در برنامه منتخب استانی خود مسیری برای مهاجرت کارآفرینان در نظر گرفته اند. متقاضیانی که تمایل دارند در ایالتی خاص سکونت گزینند و کسب و کار خود را مدیریت کنند، می توانند از این طریق اقدام کرده و در صورت واجد شرایط بودن برای آن برنامه خاص و  انتخاب شدن توسط استان، اقامت دائم خود را دریافت کنند.  

 

برنامه های خود اشتغالی

اگر شما به عنوان یک ورزشکار، کشاورز یا صنعتگر حرفه ای علاقه مند به اقامت در یکی از استان های کانادا یا مناطق آن هستید، ممکن است واجد شرایط دریافت ویزای مهاجرت تجاری برای خود و خانواده درجه یک خود باشید. این یک فرصت پرمنفعت برای افراد دارای هوش تجاری است که نمی خواهند مبلغی از بودجه شخصی خود را در یک تجارت یا دولت دیگر سرمایه گذاری کنند تا در بین همتایان خود در کانادا تثبیت شوند.

برنامه های خود اشتغالی کانادا شامل موارد زیر است:

 • برنامه خود اشتغالی فدرال

برنامه خوداشتغالی فدرال طی یک سیستم امتیازبندی برای تعیین صلاحیت متقاضیان مهاجرت تجاری، ارائه دو سال سابقه کار حرفه ای در زمینه کاری مورد نظر، برای اثبات توانایی خوداشتغالی سودمند در هر یک از استان های کشور کانادا به جز استان کبک، را جزء شروط پذیرش خود در نظر گرفته است.

 • برنامه خود اشتغالی ایالت کبک

متقاضیان این برنامه باید شرایط زیر را داشته باشند:

 1. اثبات توانایی موفقیت در صنعت خود از طریق خوداشتغالی
 2. حداقل بودجه خالص 100،000 دلار
 3. قصد سکونت در ایالت کبک
 • برنامه خوداشتغالی منتخب استان ها

در برنامه مهاجرتی منتخب استانی مسیری تحت عنوان مهاجرت از طریق خوداشتغالی وجود دارد که متقاضیانی که قصد سکونت در ایالتی خاص را دارند می توانند از این طریق برای دریافت ویزای خوداشتغالی اقدام کنند. هر استان یا منطقه معیارهای انتخاب و الزامات مختص به خود را دارد اما تعدادی از این الزامات، مانند سابقه کار و اثبات داشتن بودجه شخصی معین، با الزامات سایر برنامه های مهاجرت کاری همپوشانی دارد.

 

برنامه مهاجرتی پرستاران خانگی

کانادا کشوری است که برای کار مهم پرستاران خانگی ارزش قائل است. این ها کارگرانی هستند که از کودکان، سالمندان و افراد ناتوان مراقبت و پرستاری می کنند. به همین علت دولت کانادا برنامه هایی را برای کمک به کاریابی و دریافت اقامت دائم این گروه در نظر گرفته است.  

موارد زیر برنامه های مهاجرتی موجود در کانادا برای پرستاران است:

 • مسیر مهاجرتی مراقبت از کودکان در منزل
 • مسیر مهاجرتی کمک به انجام امور منزل

 

برنامه مهاجرتی پایلوت آتلانتیک

این برنامه در سال 2017 به عنوان اقدامی مشترک با هدف ایجاد رشد اقتصادی در مناطق مجاور اقیانوس اطلس از طریق جذب نیروی کار ماهر به این مناطق راه اندازی شد. مناطقی که در این برنامه مشارکت دارند شامل نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا و جزیره پرنس ادوارد می شوند.

 

برنامه مهاجرتی مناطق روستایی و شمالی (RNIP)

این برنامه در سال 2019 با هدف ایجاد رشد اقتصادی در مناطق روستایی و شمالی کشور کانادا از طریق جذب نیروی کار ماهر به این مناطق راه اندازی شد. این برنامه شامل جوامعی در انتاریو، مانیتوبا، ساسکاچوان، آلبرتا، بریتیش کلمبیا، نوناووت، سرزمین های شمال غربی و یوکان است.

برنامه مهاجرتی Agri-Food

در بودجه سال 2019، دولت فدرال متعهد به معرفی برنامه مهاجرتی Agri-Food برای کمک به رفع کمبود نیروی کار در صنایع کشاورزی شد. این برنامه از اوایل سال 2020 آغاز به بررسی درخواست ها نمود و تا 3 سال پس از این تاریخ پذیرش خواهد داشت.