تحصیل در پرتغال

سالانه بیش از 50،000 دانشجو از سرتاسر جهان برای تحصیل به کشور پرتغال مهاجرت می کنند و دلایل این مهاجرت واضح است. هزینه زندگی و شهریه دانشگاه ها در کشور پرتغال در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی بسیار پایین تر است و این در حالی است که کیفیت آموزش همچنان در بالاترین سطح خود قرار دارد و سیستم آموزشی منطبق با استانداردهای جهانی در دانشگاه های سطح کشور حکم فرماست. سیستم آموزش عالی پرتغال رتبه 35 جهان را به خود اختصاص داده و دانشگاه های این کشور 5 مرتبه در سال 2018 در لیست QS World University Rankings خودنمایی کرده اند.

مزایای تحصیل در پرتغال

 • تحصیل در دانشگاهی با اعتبار جهانی
 • شهریه های پایین دانشگاه ها به نسبت دیگر کشورها
 • هزینه های زندگی مقرون به صرفه
 • آب و هوای مطبوع و مناظر دیدنی فراوان در پرتغال
 • امنیت و آرامش بالا
 • فرصتی ایده آل برای فراگیری زبان پرتغالی که یکی از زبان های پرکاربرد در جهان است
 • فرصت امتحان غذاهای خاص و لذیذ پرتغالی
 • کشوری کوچک با امکانات رفاهی فراوان
 • قرارگیری در مسیر توسعه و پیشرفت

آشنایی با سیستم آموزشی پرتغال

سیستم آموزش عالی در پرتغال مشابه دیگر کشورهای اروپایی است و از سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تشکیل می شود. مؤسسات آموزش عالی در پرتغال به دو دسته دانشگاه های معمول و مدارس پلی تکنیک، که آموزش عملی تر و حرفه گرا ارائه می دهند، تقسیم می شوند. در هر دو دسته مراکز خصوصی و دولتی فراوانی در سرتاسر پرتغال یافت می شود؛ در حال حاضر در کشور پرتغال 14 دانشگاه دولتی و 36 دانشگاه خصوصی، به علاوه 20 مؤسسه پلی تکنیک دولتی و 64 مؤسسه پلی تکنیک خصوصی در حال فعالیت می باشند. در مجموع اگر به دنبال تحصیلات علمی و عمومی تر – در رشته هایی مانند پزشکی، حقوق، علوم طبیعی، اقتصاد یا روانشناسی – هستید باید به دنبال تحصیل در دانشگاه های پرتغال باشید و اگر به دنبال تحصیلات فنی حرفه ای می گردید که بتواند شما را برای بازار کار عملی آماده کند – همچون رشته های پرستاری، آموزش و پرورش، حسابداری و بهداشت – باید چشم به سوی مؤسسات پلی تکنیک این کشور داشته باشید. البته تعدادی از رشته ها نیز در هر دو دسته ارائه می شوند که عبارتند از رشته های مهندسی، تکنولوژی، مدیریت، آموزش و پرورش، علوم ورزشی و علوم انسانی.

درخواست پذیرش دانشگاهی برای مقطع کارشناسی در پرتغال از طریق پرتال مرکزی مجازی Candidatura Online صورت می گیرد که در آن متقاضیان می توانند تا سقف 6 دانشگاه را به ترتیب علاقه انتخاب کنند و به آن ها درخواست نامه ارسال کنند. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اما، باید مستقیماً از طریق وبسایت رسمی هر دانشگاه برای پذیرش در آن دانشگاه اقدام کرد و در صورت نیاز، مدارک لازم را به زبان پرتغالی ترجمه نمود.

هر سال وزارت علوم در پرتغال ظرفیت خالی دانشگاه ها و مؤسسات پلی تکنیک دولتی و خصوصی را اعلام می کند و سپس متقاضیان بر اساس معدلشان برای راهیابی به آن مؤسسات رده بندی می شوند. لذا لازم است پیش از ارسال درخواست به دانشگاه حداقل معدل لازم برای راهیابی به آن دانشگاه و ظرفیت خالی آن را بررسی کنید. 

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی

هر دو دسته دانشگاه ها و مدارس پلی تکنیک در پرتغال مدرک کارشناسی را به دانشجویان اعطا می کنند، با این تفاوت که در سیستم پلی تکنیک مدرک کارشناسی پس از گذراندن 180 واحد درسی اروپایی و به طور معمول در 6 ترم یا 3  سال دریافت می شود اما در دانشگاه ها بسته به برنامه انتخابی گذراندن بین 180 تا 240 واحد درسی در 6 تا 8 ترم و یا 3 تا 4 سال مورد نیاز است.

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد

مدرک کارشناسی ارشد را نیز می توان از هر دو نوع مؤسسه دانشگاه و پلی تکنیک کسب نمود. مؤسسات پلی تکنیک در مقطع کارشناسی ارشد با هدف ایجاد تخصص حرفه ای در دانشجویان فعالیت می کنند در حالی که دانشگاه ها در این مقطع بیش تر بر روی کسب مهارت های علمی تمرکز دارند. در هر دوی این مؤسسات دانشجویان باید برای اتمام دوره بین 90 تا 120 واحد درسی اروپایی را ضرف مدت 3 تا 4 ترم (یک تا دو سال) بگذرانند، گرچه در برخی رشته های تخصصی تر مانند پزشکی و حقوق دریافت مدرک فوق لیسانس نیازمند زمان تحصیل بیش تری است. برای دریافت مدرک فوق لیسانس در کشور پرتغال دانشجویان باید علاوه بر گذراندن تعداد واحد مشخص، در پایان دوره از پایان نامه یا پروژه خود به صورت عمومی دفاع کنند.  

تحصیل در پرتغال در مقطع دکتری

دوره PHD یا دکتری در پرتغال نیز مانند دو مقطع قبلی می تواند در هر دو نوع مؤسسه دانشگاهی یا پلی تکنیک گذرانده شود. تحصیلات در مقطع دکتری به صورت تحقیقات انفرادی تحت نظارت دانشگاهیان متخصص در هر حوزه انجام میگیرد. دانشجویان مقطع دکتری نیز همچون دانشجویان کارشناسی ارشد باید در پایان دوره از تز دکتری خود به صورت عمومی دفاع کنند. این دوره در پرتغال می تواند بین 3 تا 4 سال به طول بیانجامد. 

دوره های زبان پرتغالی

زبان تحصیل در دانشگاه های پرتغال در مقطع کارشناسی عموما پرتغالی است اما بعضی برنامه ها نیز در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می شوند. در مقطع کارشناسی ارشد برنامه های بیشتری به زبان انگلیسی وجود دارد. ایرانیانی که قصد تحصیل در پرتغال را دارند باید مهارت زبان انگلیسی خود را از طریق مدرک آیلتس یا تافل اثبات کنند، چرا که تسلط به یکی از زبان های انگلیسی و یا پرتغالی در سطح B1 یا B2 از جمله شروط اخذ پذیرش از دانشگاه های پرتغال است. اگر به دنبال شانس بیش تر برای پذیرش از دانشگاه های پرتغال هستید و یا می خواهید با هزینه کم تری در پرتغال تحصیل کنید و یا در حین تحصیل یا پس از آن در پرتغال مشغول به کار شوید، گذراندن دوره زبان پرتغالی راه حل مناسبی برای شما خواهد بود.

 

شرایط پذیرش در دانشگاه های پرتغال

از جمله ویژگی های مثبت دانشگاه های پرتغال آن است که مستقیما معدل و نمرات شما را با توجه به شرایط پذیرش خود معادل سازی می کنند. به همین سبب مدارک تحصیلی از کشور مبدأ قالبا برای پذیرش در دانشگاه های پرتغالی کافی خواهند بود. به طور معمول پذیرش در دانشگاه های پرتغال در سه مرحله انجام می شود. ددلاین ارسال درخواست برای هر دانشگاه متفاوت است، اما به طور کلی ددلاین مرحله اول در ماه آوریل یا مه (اردیبهشت)، مرحله دوم در ماه ژوئن یا ژولای (تیر) و مرحله سوم در ماه آگوست یا سپتامبر (شهریور) خواهد بود. پاسخ دانشگاه به درخواست شما بین یک تا دو ماه پس از ددلاین ارسال می شود.

برای تحصیل در مقاطع مختلف در پرتغال ارائه همه یا برخی از مدارک زیر ضروری خواهد بود:

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم (برای تحصیل در مقطع کارشناسی)
 • مدرک کارشناسی (برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد)
 • مدرک کارشناسی ارشد ( برای تحصیل در مقطع دکتری)
 • ریزنمرات تحصیلی
 • انگیزه نامه حاوی دلایل برگزیدن دانشگاه
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه (برای تحصیل در مقطع کارشناسی)
 • رزومه تحصیلی
 • رسید پرداخت هزینه ارسال درخواست (50 یورو)
 • نامه تمکن مالی برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در پرتغال
 • مدرک B1 یا B2 زبان پرتغالی برای تحصیل در مقطع کارشناسی
 • مدرک آیلتس/تافل/CAE/CPE/PTE A برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی
 • ویزای تحصیلی پرتغال

مؤسسات آموزشی پرتغال

پنج دانشگاه پرتغالی در سال 2018 در لیست QS World University Rankings حضور داشتند که بالاترین رتبه در بین آن ها مربوط به دانشگاه پورتو با رتبه مشترک جهانی 301 بود. سیستم آموزش عالی در پرتغال با تاریخچه طویلی از دانشگاه های معتبر رتبه 35 جهان را از آنِ خود کرده است.

وسیع ترین دانشگاه پرتغال دانشگاه لیزبن واقع در پایتخت این کشور است که در سال 1911 تأسیس شده و میزبان 50،000 دانشجو است. دومین وسیع ترین دانشگاه پرتغال دانشگاه پورتو است که از اعتبار جهانی بالایی برخوردار بوده و 10% از دانشجویان آن را دانشجویان بین الملل تشکیل می دهند. دانشگاه کویمبرا نیز قدیمی ترین دانشگاه این کشور با قدمت بیش از 700 سال است که یکی از بیشترین جمعیت های دانشجویان بین الملل این کشور در آن مشغول تحصیل هستند.

10 دانشگاه برتر پرتغال بر حسب رنکینگ جهانی در سال 2020 به شرح ذیل هستند:

هزینه های تحصیل در پرتغال

شهریه ثبت نام در مؤسسات آموزش عالی در پرتغال برای دانشجویان بومی و بین الملل توسط هر دانشگاه به صورت جداگانه تأیین می شود، بنابراین سقف مشخصی برای هزینه تحصیل در پرتغال وجود ندارد. اما به طور کلی متوسط شهریه دانشگاه های دولتی و خصوصی در مقاطع مختلف تحصیلی در پرتغال به شرح ذیل هستند:

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی پرتغال:

 • در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد: €950-1,250 در سال
 • در مقطع PHD و دکتری: €2,500 – 3,000 در سال

دانشجویانی که قصد ثبت نام در برنامه آموزشی به صورت نیمه وقت در دانشگاه های دولتی پرتغال را داشته باشند تنها ملزم به پرداخت 70% از شهریه پرداختی توسط دانشجویان تمام وقت خواهند بود. 

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی پرتغال:

میانگین شهریه دانشگاه های خصوصی در پرتغال کمی بالاتر از میانگین شهریه دانشگاه های دولتی و بین €3500 تا €3900 در سال برای تمامی مقاطع تحصیلی خواهد بود.

شهریه برای دانشجویان بین الملل معمولا بالاتر از شهریه دانشجویان بومی است، اما برخی دانشگاه های خصوصی برای دانشجویانی که معدل بالایی دارند تا 100% تخفیف در lecture fees آن ها قائل می شوند. همچنین لازم به ذکر است که غالب مؤسسات آموزش عالی دولتی در پرتغال شهریه را به صورت سالانه دریافت می کنند در صورتی که اغلب مؤسسات خصوصی این کشور شهریه را ماه به ماه از دانشجویان دریافت می کنند.

مقرون به صرفه ترین دانشگاه های پرتغال:

شهریه دانشگاه های برتر پرتغال

هزینه های زندگی در پرتغال

هزینه های زندگی در کشور پرتغال در مقایسه با کشورهایی مثل انگلیس، ایالات متحده و استرالیا بسیار پایین تر است. گرچه در سال های اخیر هزینه های زندگی در پرتغال افزایش داشته است، اما همچنان این کشور برای زندگی بسیار مقرون به صرفه است. طبق تحقیقات صورت گرفته، هزینه های زندگی دانشجویی تا حد زیادی به منطقه و سبک زندگی دانشجویان بستگی داشته و از فرد به فرد می تواند تفاوت های زیادی داشته باشد. به طور میانگین در هر سال به چیزی در حدود 7،800 تا 10،200 یورو برای تأمین مخارج زندگی خود لازم خواهید داشت. زندگی در شهرهای بزرگی همچون لیزبن مخارج بیش تری را بر دوش شما خواهد گذاشت اما می توانید با انتخاب سکونت در شهرهای کوچک تر این مخارج را برای خود کاهش دهید.

هزینه اقامتگاه

هزینه های اقامت در پرتغال مشابه میانگین جهانی است. در زیر میانگین اجاره ماهیانه در متداول ترین گزینه های اقامت برای دانشجویان آورده شده است:

 • خوابگاه های دانشجویی: بین 150 تا 250 یورو در ماه
 • اجاره استودیو (آپارتمان تک-خوابه): 200 تا 800 یورو در ماه
 • اجاره یک اتاق در آپرتمان مشترک با افراد دیگر: 100 تا 550 یورو در ماه

هزینه خورد و خوراک:

برای تهیه خوراک و مواد غذایی در طول ماه به چیزی حدود 150 تا 200 یورو نیاز خواهید داشت. در تریاهای دانشجویی نیز امکان صرف وعده های غذایی به ارزانی 2 تا 5 یورو برای شما وجود دارد. در رستوران های کوچک، حتی در شهر لیزبن، می توانید با 7 یورو وعده غذایی کاملی را سفارش دهید؛ هزینه صرف شام در این رستوران ها کمی بیشتر خواهد بود، اما آن هم از 15 یورو، با احتساب نوشیدنی، فراتر نخواهد رفت.

هزینه رفت و آمد:

 • هزینه بلیط یک طرفه برای حمل و نقل عمومی درون شهری 1.5 یورو است که دانشجویان با دریافت کارت حمل و نقل دانشجویی به ارزش 20 تا 55 یورو در ماه می توانند هزینه های رفت و آمد خود را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند.
 • در بیش تر شهرها هزینه کارت مترو در ماه حدود 25 یورو است.
 • در برخی شهرهای کوچک پرتغال یا در مرکز شهرهای بزرگ تر نیازی به پرداخت هزینه برای رفت و آمد، به جز در مواقع خاص، نخواهید داشت چرا که می توانید به راحتی با پای پیاده در سطح شهر رفت و آمد کنید.
 • هزینه بلیط قطار برای رفت و آمد های بین شهری در سطح کشور پرتغال از 25 یورو آغاز می شود.

بورسیه های تحصیلی پرتغال

بورسیه های تحصیلی دولتی و خصوصی متعددی برای دانشجویان بین الملل در پرتغال وجود دارد که می تواند در پوشش دادن به هزینه های زندگی کمک بسزایی بکند. تعدادی بورسیه خصوصی نیز به طور ویژه برای دانشجویانی که قصد تحصیل در لیزبن را دارند در نظر گرفته شده است. فاندهای دولتی برای دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی به طور عمده توسط سه مؤسسه زیر تأمین می شوند:

 • The Instituto Camoes که برای تحصیل در رشته زبان و فرهنگ پرتغالی دانشجویان را بورس می کند؛
 • The Directorate-General of Higher Education(DGES) که به دانشجویان نمونه در تمامی برنامه ها و مقاطع تحصیلی از طریق دانشگاه ها بورسیه تحصیلی اعطا می کند؛ و
 • The Foundation for Science and Technology(FCT) که برای پروژه هایی که در زمینه های علوم و تکنولوژی انجام می گیرند فاندهای تحقیقاتی ارائه می دهد.

فاندها و بورسیه های تحصیلی معمولا برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در نظر گرفته می شوند، اما برای دانشجویان مقطع کارشناسی نیز فاندهایی وجود دارد که برای مطلع شدن از آن ها باید با دانشگاه خود مکاتبه کنید.

کار در حین تحصیل

دانشجویان غیر اروپایی این امکان را خواهند داشت که ساعات مشخصی را در طول هفته به شغلی خاص اختصاص دهند و از این طریق بخشی از هزینه های زندگی خود در پرتغال را پوشش دهند. تعداد ساعاتی که شخصی با ویزای تحصیلی در پرتغال می تواند در هر هفته به کار کردن اختصاص دهد برای مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت خواهد بود؛ به این صورت که در مقطع کارشناسی دانشجو می تواند تا 10 ساعت در خارج از دانشگاه کار کند و برای هر ساعت کار تا 10 یورو مزد دریافت کند؛ در مقطع کارشناسی ارشد که دانشجو ساعات کم تری را در دانشگاه سپری می کند می تواند تا سقف 20 ساعت در هفته در کنار تحصیل خود کار کرده و حقوق 12 یورو در ساعت را دریافت کند؛ و در مقطع دکتری نیز که عمده تحصیل به صورت انفرادی صورت می گیرد، دانشجو می تواند تا 30 ساعت در هفته را به کار کردن اختصاص داده و ساعتی 15 یورو مزد، در کنار برنامه های بورسیه ای متعددی که برای این مقطع موجود است، دریافت کند. گفتنی است که تحصیل در مقطع دکتری در بسیاری از دانشگاه ها با حقوق همراه خواهد بود.

دانشجویان تمامی مقاطع این امکان را خواهند داشت که در روزهای تعطیل و فراغت از تحصیل به صورت تمام وقت یا در دو شیفت کار کنند.

دریافت ویزای تحصیلی پرتغال

دانشجویان غیر اروپایی که قصد تحصیل در پرتغال را دارند ملزم به دریافت ویزا و اقامت به مدت طول دوره تحصیلیشان خواهند بود. اقدام برای ویزا باید پیش از ورود دانشجو به خاک پرتغال صورت بگیرد. روند بررسی ویزای دانشجویی می تواند بین 1 تا 3 ماه زمان ببرد، پس بهتر است که در اولین فرصت پس از دریافت نامه پذیرش از دانشگاه، برای دریافت ویزا اقدام کنید. برای درخواست اقامت کوتاه مدت، دانشجو باید به محض ورود به کشور پرتغال با شعبه محلی سازمان مهاجرتی پرتقال قرار ملاقات رزرو کند.  

دو نوع ویزا برای دانشجویان غیر اروپایی که قصد تحصیل در کشور پرتغال را دارند وجود خواهد داشت:

 • ویزای تایپ C – این ویزای کوتاه مدت برای دانشجویان غیر اروپایی یا محققانی که قصد تحصیل یا انجام پروژه تحقیقاتی در پرتغال به مدت کم تر از 90 روز را دارند صادر می شود.
 • ویزای تایپ D – این ویزا برای تمامی دانشجویان و محققان غیر اروپایی که قصد تحصیل یا انجام پروژه تحقیقاتی در پرتغال به مدت بیش از 90 روز را دارند صادر می گردد.

با هر کدام از این دو ویزا که به پرتغال بیایید باید پس از ورود برای دریافت اقامت موقت این کشور اقدام کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • یک قطعه عکس رنگی
 • پاسپورت معتبری که دست کم برای طول مدت اقامت در پرتغال به علاوه 3 ماه اعتبار داشته باشد با دست کم یک برگه ویزای سفید
 • نامه پذیرش از یک مؤسسه آموزش عالی در پرتغال
 • اثبات تمکن مالی برای مدت اقامت
 • مدرک بیمه درمانی معتبر
 • کپی از برنامه سفر (travel itinerary) به پرتغال
 • اثبات داشتن اقامتگاه، چه در خوابگاه دانشگاه و چه به صورت خصوصی
 • پرداخت هزینه صدور ویزا به مبلغ 170 یورو

پس از دریافت ویزا و سفر به کشور پرتغال باید نسبت به دریافت کارت اقامت موقت خود در این کشور اقدام کنید. این کارت تا 1 سال اعتبار خواهد داشت و پس از گذشت یک سال می توان آن را برای 5 سال دیگر نیز تمدید نمود. مدارکی که برای اقدام جهت دریافت اقامت بدان نیاز خواهید داشت در زیر آورده شده اند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت موقت

 • فرم درخواست تکمیل شده
 • پاسپورت معتبر به همراه یک کپی
 • دو قطعه عکس رنگی جدید
 • اثبات تمکن مالی برای زندگی در پرتغال
 • اثبات داشتن اقامتگاه مناسب در پرتغال
 • اثبات داشتن بیمه درمانی
 • اثبات ثبت نام در یک مؤسسه آموزس عالی در پرتغال
 • رسید پرداخت شهریه دانشگاه

اقامت پس از تحصیل

دانشجویان غیر اروپایی که قصد دارند پس از پایان تحصیلات خود در کشور پرتغال بمانند، یک سال برای یافتن کاری تمام وقت با حقوق مناسب فرصت خواهند داشت و در صورت دستیابی به چنین کاری، می توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کرده و اقامت خود را تمدید کنند. لازم به ذکر است که بازار کار در این کشور برای شهروندان پرتغالی و مهاجران غیر اروپایی یکسان نیست و مهاجران از شانس کم تری برای یافتن شغل مورد نظر برخوردار خواهند بود. از جمله مزایای زندگی و تحصیل در کشور پرتغال این است که پس از گذراندن 5 سال در خاک این کشور، می توان برای دریافت اقامت دائم و پس از 6 سال، برای دریافت پاسپورت پرتغال اقدام نمود و سپس همچون دیگر شهروندان اروپایی آزادانه در کشور پرتغال فعالیت کرد و از موقعیت های شغلی موجود بهره مند شد.

مزایای اقامت در پرتغال

 • امکان زندگی و کار در یکی از امن ترین کشورهای دنیا
 • بهره مندی از هزینه های مقرون به صرفه مسکن در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی
 • سفر بدون نیاز به ویزا در محدوده شینگن
 • بهره مندی از کیفیت بالای زندگی، تحصیل و خدمات درمانی
 • امکان دریافت اقامت دائم پس از 5 سال و حق شهروندی و پاسپورت پرتغال پس از گذراندن 6 سال در خاک این کشور
 • امکان حفظ تابعیت پیشین در کنار تابعیت کشور پرتغال
 • سفر بدون نیاز به ویزا به بیش از 171 کشور دنیا با داشتن پاسپورت پرتغال