چرا آلمان برای تحصیل گزینه ایده آلیست؟

چرا آلمان برای تحصیل گزینه ایده آلیست؟

آلمان بهشتی برای تحصیلات عالیست. در آلمان دانشگاه های معتبر متعدد با رنکینگ جهانی بالا، دوره های تحصیلی بی شمار و مدرک های با اعتبار جهانی یافت می شود که آینده شغلی شما را تضمین می کند، کثرتی که در کشورهای دیگر به ندرت شاهد آن خواهید بود. علاوه بر آن، آلمان دارای تاریخچه ای کهن و غنی در کنار سبک زندگی پر نشاطی است که دنیای مدرن و کلاسیک را با هم در می آمیزد و شما را شیفته لحظه لحظه زندگی در خود می کند. بنابراین جای تعجب نیست که آلمان در بین گزینه های نخستین برای دانشجویان بین المللی است. طبق جدیدترین آمار رسمی، هم اکنون بیش از 357،000 دانشجوی خارجی در آلمان به دنبال کسب مدرک هستند و این آمار روز به روز در حال افزایش است. در ادامه به شرح دلایل این محبوبیت پرداخته ایم.

مزایای تحصیل در آلمان

 1. شهریه رایگان یا ناچیز. در اکتبر سال 2014 قانون جدیدی شکل گرفت که دانشجویان خارجی را از پرداخت شهریه معاف کرد. دانشجویان بین الملل تنها موظف به پرداخت €250 در هر ترم بابت امور دانشجویی می باشند که مبلغ ناچیزی است. طبق یک نظرسنجی که در سال 2018 انجام شد، 35.3% از دانشجویانی که به دنبال پذیرش تحصیلی از کشورهای دیگر بودند، دلیل انتخاب آلمان به عنوان مقصد خود را شهریه رایگان یا ناچیز دانشگاه ها اعلام کردند.

2. دانشگاه های طراز اول : طبق آمار رسمی گرفته شده در سال 2018، 429 موسسه آموزش عالی دولتی در آلمان مشغول به فعالیتند که در این بین 106 دانشگاه وجود دارد. دانشگاه های آلمان از استاندارد جهانی در سطح کیفی بالاتری قرار دارند. برخی از این دانشگاه ها به طور پی در پی در بین برترین دانشگاه های جهان قرار گرفته اند. این دانشگاه ها به دلیل کیفیت بالای تحصیلی، امکان کسب مهارت در حین تحصیل، شرایط رشد علمی در حین و پس از اتمام تحصیل و از همه مهم تر، محیط آموزشی امن و دوستانه مورد توجه دانشجویان قرار گرفته اند. تعدادی از این دانشگاه ها علاوه بر قرارگیری در بین برترین ها، از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا هم به شمار می روند.

 1. امکان سفر در اروپا با ویزای تحصیلی

  دوره های تحصیلی متعدد

  برنامه های آموزشی با اعتبار جهانی

  هزینه های زندگی مقرون به صرفه

  موقعیت های شغلی برای دانشجویان بین الملل

  تضمین آینده شغلی

  یادگیری زبان جدید

   تنوع ملّیتی

  میراث فرهنگی و تاریخی

   

  اگر رویای تحصیل در آلمان در ذهنتان نقش بسته است اما حجم مطالب موجود مضطربتان می کند و نمی دانید از کجا باید شروع کنید، خواندن ادامه این مطلب شما را از گمراهی نجات خواهد داد. ما مراحل اقدام برای تحصیل در آلمان را برای شما در 8 بخش خلاصه کرده ایم که دنبال کردن جزء به جزء آن جایگاه فعلیتان و مسیری که پیش رو دارید را برایتان روشن خواهد کرد.

مراحل اقدام برای تحصیل در آلمان

 1. انتخاب برنامه تحصیلی

انتخاب دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر قدم اول برای برنامه ریزی جهت تحصیل در آلمان می باشد. تنوع و تعدد دانشگاه ها و برنامه های آموزشی موجود برای هر سلیقه و هدفی که داشته باشید چیزی برای ارائه دارد. توصیه ما به شما این است که پیش از تصمیم گیری نهایی 3 ماه برای این انتخاب مهم زمان بگذارید. این زمان فرصت مناسبی برای جست و جو و تحقیق کامل در مورد دانشگاه ها و برنامه های آموزشی خواهد بود. یافتن دانشگاه و برنامه آموزشی مناسب تمام آینده شما را تحت تأثیر قرار می دهد، لذا لازم است برای این امر مهم دقت و حوصله زیادی به خرج دهید.

برای مشاهده لیست دانشگاه های آلمان و برنامه های آموزشی موجود اینجا را کلیک کنید.

 1. جمع آوری مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها

پس از تصمیم گیری در مورد دانشگاه و برنامه آموزشی، نوبت به جمع آوری مدارک لازم می رسد. برای این منظور باید سری به وبسایت هر دانشگاه زده و قسمت مدارک مورد نیاز را به دقت مطالعه کنید، چرا که این مدارک برای هر برنامه و هر دانشگاه می تواند متفاوت باشد. عدم زمانبندی مناسب و کامل نبودن مدارک می تواند منجر به رد شدن درخواست و یا تأخیر در پذیرش شود. بنابراین توصیه ما به شما این است که از هم اکنون برای جمع آوری این مدارک اقدام کنید.

 1. آموزش زبان آلمانی

تسلط به زبان آلمانی می تواند تأثیر بسزایی در کیفیت آموزش و میزان موفقیت شما در دانشگاه داشته باشد، حتی اگر زبان تحصیل در رشته انتخابیتان انگلیسی باشد. در آلمان اکثر دوره های آموزشی و برنامه های موجود در تمامی مقاطع تحصیلی به زبان بومی ارائه می شوند و علاوه بر آن، در خارج از دانشگاه نیز باید به زبان آلمانی با بومیان صحبت کنید. توصیه تیم ما به شما این است که حداقل 6 ماه پیش از شروع دوره، آموزش این زبان را شروع کنید.

 1. فراهم نمودن شرایط مالی

مرحله بعد، فراهم کردن شرایط مالی لازم برای تحصیل و زندگی در آلمان خواهد بود. تمامی دانشجویان غیراروپایی موظف خواهند بود تمکن مالی خود را برای گذراندن یک سال در آلمان اثبات کنند. مبلغ مورد نیاز برای اثبات تمکن مالی در سال 2020 حداقل 10،236 یورو در سال (853 یورو در ماه) می باشد.

 • برای این که شانس پذیرش خود را بالا ببرید بهتر است پیش از اقدام برای ویزای تحصیلی، در آلمان حساب بانکی بلوکه افتتاح کنید و این مبلغ را به عنوان مدرک در آن زخیره کنید. این مبلغ باید دو هفته پیش از اقدام در حساب شما موجود باشد.
 1. درخواست پذیرش

پس از بازنگری و کنترل کامل مدارک جمع آوری شده، وقت آن است که درخواست پذیرش خود را صادر کنید. درخواست پذیرش بسته به دانشگاه مورد نظر می تواند به صورت آنلاین یا حضوری صورت گیرد. از آن جا که تعداد درخواست های ارسال شده به دانشگاه ها زیاد است، توصیه می شود در اولین فرصت که مدارک خود را جمع آوری کردید درخواست خود را برای پذیرش ارسال کنید. همچنین توجه داشته باشید که ددلاین هر دانشگاه متفاوت بوده و باید از طریق وب‌سایت هر دانشگاه چک شود. درخواست‌ها باید حداقل 6 هفته قبل از ددلاین اعلام شده به دانشگاه ارسال گردند. روند پذیرش دانشجویی بسته به مقطعی که قصد تحصیل در آن را دارید تفاوت های اندکی دارد.

 1. دریافت ویزای تحصیلی

تمام ایرانیان برای تحصیل در کشور آلمان مستلزم دریافت ویزای تحصیلی هستند. مدارک لازم برای درخواست این ویزا از سفارت آلمان به شرح ذیل است:

 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست
 • پاسپورت معتبر
 • دو کپی از پاسپورت
 • سه قطعه عکس رنگی جدید
 • گواهی تولد
 • نامه تمکن مالی یا بورسیه تحصیلی
 • نامه پذیرش از دانشگاه آلمانی
 • ترجمه رسمی مدارک و سوابق تحصیلی
 • بیمه سلامت بین المللی
 • مدرک زبان معتبر آلمانی و یا انگلیسی

پیشنهاد ما به شما این است که وقت سفارت خود را، به دلیل وجود صف انتظار طولانی، در زمان جمع آوری مدارک رزرو کنید تا بتوانید به موقع ویزای خود را دریافت کنید.

 1. یافتن محل اقامت

پس از تمام شدن تمامی مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه و اخذ ویزای تحصیلی، نوبت به جستوجوی مکانی برای اقامت در کشور آلمان می رسد، چرا که بسیاری از دانشگاه های آلمانی فاقد خوابگاه دانشجویی می باشند. یافتن اقامتگاهی متناسب با شرایط مالی و موقعیت فیزیکی محل تحصیل می تواند پروسه زمان بری باشد. لذا بار دیگر توصیه می کنیم این فرایند را نیز در اسرع وقت و حتی پیش از ورود به خاک آلمان به صورت آنلاین انجام دهید. 

 1. ثبت نام دانشگاه

مرحله آخر پیش از شروع دوره تحصیلی در آلمان، ثبت نام در دانشگاه است. تحصیلات عالی در کشور آلمان برای دانشجویان تمامی کشورها رایگان است، اما شما همچنان پیش از شروع هر ترم تحصیلی موظف به پرداخت مبلغ 150 تا 250 یورو بابت ثبت نام می باشید. علاوه بر این، مبلغ 180 یورو به صورت جداگانه برای پوشش هزینه‌ استفاده از وسایل نقلیه عمومی تحت عنوان semester ticket برای 6 ماه از شما گرفته شود.

برای ثبت نام در دانشگاه باید حضورا در دفتر اداری دانشگاه خود حضور یابید و مدارک زیر را به آن ها تحویل دهید.

 • پاسپورت معتبر
 • یک قطعه عکس رنگی
 • ویزا و مجوز اقامت
 • فرم تکمیل و امضا شده درخواست
 • مدارک تحصیلی (اصل مدرک یا کپی معتبر)
 • نامه پذیرش
 • مدرک بیمه سلامت در آلمان
 • رسید پرداخت هزینه ثبت نام

برترین دانشگاه‌های آلمان در سال 2020

اگر به دنبال تحصیل در یک دانشگاه طراز اول آلمانی هستید، باید بگوییم که در حال حاضر نام 46 دانشگاه آلمانی در رنکینگ جهانی 2020 یافت می شود که 8 مورد از آن ها در بین 150 دانشگاه برتر جهان جای دارند.

در ادامه فهرست 20 دانشگاه برتر آلمان را به ترتیب رتبه در رنکینگ برترین دانشگاه‌های جهان در سال 2020 مشاهده خواهید کرد:

 1. دانشگاه Technische Universität München– رتبه 55
 2. دانشگاه Ludwig-Maximilians – Universität München – رتبه 63
 3. دانشگاه Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg – رتبه 66
 4. دانشگاه Humboldt-Universität zu Berlin – رتبه 120 مشترک
 5. دانشگاه KIT, Karlsruher Institut für Technologie – رتبه 124
 6. دانشگاه Freie Universität Berlin – رتبه 130 مشترک
 7. دانشگاه Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen (RWTH Aachen) – رتبه 138
 8. دانشگاه Technische Universität Berlin – رتبه 147
 9. دانشگاه Eberhard Karls Universität Tübingen – رتبه 169 مشترک
 10. دانشگاه Universität Freiburg – رتبه 169 مشترک
 11. دانشگاه Technische Universität Dresden – رتبه 179 مشترک
 12. دانشگاه Georg-August-Universität Göttingen – رتبه 197
 13. دانشگاه Universität Hamburg – رتبه 227 مشترک
 14. دانشگاه Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn – رتبه 243
 15. دانشگاه Technische Universität Darmstadt – رتبه 260
 16. دانشگاه Universität Stuttgart – رتبه 279
 17. دانشگاه Universität Frankfurt am Main – رتبه 291 مشترک
 18. دانشگاه Universität Köln – رتبه 308
 19. دانشگاه Universität Mannheim – رتبه 314 مشترک
 20. دانشگاه Universität Erlangen-Nürnberg – رتبه 319

 

 

آشنایی با سیستم آموزشی آلمان

آموزش عالی در آلمان شامل سه بخش کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری می باشد.

مقطع کارشناسی در آلمان به طور استاندارد 6 ترم یا 3 سال تحصیلی کامل به طول می انجامد، اما در برخی دوره ها این مقدار متفاوت  است؛ در دانشگاه علوم کاربردی مقطع کارشناسی 6 تا 7 ترم خواهد بود که شامل بخش عملی نیز می شود؛ دوره آموزشی در کالج های هنر و موسیقی نیز 8 ترم یا 4 سال تحصیلی خواهند بود.  

شرایط تحصیل در مقطع لیسانس در کشور آلمان به شرح زیر است:

 • برخورداری از صلاحیت ورود به موسسات آموزش عالی در آلمان برای آن که در هر رشته و موسسه آموزش عالی در آلمان پذیرش شوید می بایست یکی از دو مدرک آلمانی Abitur یا Fachgebundene Hochschulreife  (و یا مدرک معادل آن ها از یک کشور خارجی) را داشته باشید. این مدارک پس از گذراندن دوره 12 تا 13 ساله مقاطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان و قبولی در آزمون نهایی به دست می آیند. افرادی که مدرک دیپلم آنها در سیستم تحصیلی آلمان شناخته شده و قابل اعتبارسنجی نباشد، باید یک دوره آماده‌سازی بگذرانند و در انتها در آزمون مربوطه شرکت کنند تا اطلاعاتشان اعتبارسنجی گردد. آن ها همچنین باید مدرک دیپلم خارجی خود و، در صورت قبولی در دانشگاه در کشور مبدأ، اثبات قبولی در آزمون ورودی دانشگاه و ثبت نام دانشگاه و واحدهای گذرانده شده را ارائه دهند.
 • قبولی در آزمون ورودی: برخی موسسات آموزش عالی در آلمان، به خصوص در رشته های هنر و تربیت بدنی، برای پذیرش دانشجو آزمون ورودی برگزار می کنند تا استعداد و میزان درک متقاضیان از موضوعات اصلی رشته‌های مربوطه را بسنجند.
 • اثبات تسلط به زبان آلمانی (برای دانشجویان بین‌المللی): اغلب مؤسسات آموزش عالی در آلمان، به خصوص مؤسساتی که دروس در آن ها به زبان آلمانی ارائه می شود، از دانشجویان خارجی خواستار تسلط کافی به زبان آلمانی و مدرک بین‌المللی زبان نظیر Test DAF هستند.
 • داشتن مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی
 • داشتن دست کم ۱۸ سال سن
 • داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح B1
 • داشتن تمکن مالی مناسب برای دست کم یکسال زندگی و تحصیل در آلمان

در صورتیکه متقاضی در کنکور سراسری شرکت کرده‌ باشد و در یکی از دانشگاه‌های ایران پذیرفته شده باشد نیز می‌تواند با ارائه مدرک قبولی، شرایط تحصیل در آلمان در مقطع لیسانس را تسهیل کند.

مقطع کارشناسی ارشد در آلمان 2 تا 4 ترم زمان می برد. دریافت مدرک از این دوره مستلزم جمع آوری 300 امتیاز ECTS، که در تمامی کشورهای اروپایی قابل انتقال است، به همراه امتیازات کسب شده از مقطع قبلی خواهد بود. بدین ترتیب شخصی که مقطع کارشناسی را پیش از کارشناسی ارشد گذرانده، می بایست 360 امتیاز ECTS داشته باشد.

شرایط تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کشور آلمان به شرح زیر است:

 • مدرک کارشناسی معتبر
 • امتحان ورودی (برای کارشناسی ارشد رشته‌های هنر)
 • استعداد ویژه (برای کارشناسی ارشد رشته‌های هنر)
 • اثبات برخورداری از حداقل یکسال تجربه کاری
 • نمره آیلتس شش و نیم یا معادل تافل (برای رشته‌های آلمانی مدرک B2 آلمانی)
 • داشتن توصیه نامه (۳ عدد)
 • داشتن تمکن مالی مناسب برای تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل در آلمان
 • سطح علمی مناسب

در آلمان برای ورود به برخی مشاغلی که از اهمیت بالاتری در دیدگاه عمومی برخوردارند – نظیر پزشکی، دندان‌پزشکی، دام‌پزشکی، داروسازی و داروشناسی، شیمی موادغذایی، حقوق و آموزش و پرورش – پس از اتمام دوره در رشته مربوطه، آزمون دولتی Staatsprüfung به منظور آماده‌سازی بیش تر دانشجویان گرفته می‌شود و بدون قبولی در این آزمون دو مرحله ای نمی توان در مشاغل نامبرده فعالیت کرد.

مقطع دکتری در آلمان سطح علمی بالایی را می طلبد و می تواند در دانشگاه (یا مراکز علمی مشابه) و با همکاری مراکز تحقیقاتی مستقل از دانشگاه دنبال شود. از آن جا که تحصیلات در مقطع دکتری بسیار عمیق تر و فردی تر از مقاطع دیگر است، مدت زمان مشخصی به عنوان استاندارد برای گذراندن آن در نظر گرفته نشده است. تحصیلات آلمانی در مقطع دکتری شامل تحقیقات فردی و دفاع نهایی از تز می باشد.

کار در حین تحصیل

دانشجویانی که در یکی از مؤسسات آموزش عالی در آلمان ثبت نام کرده اند برای ساعات محدودی نیز اجازه کار در حین تحصیل را خواهند داشت.  دانشجویان غیر اروپایی می توانند 240 روز در سال به صورت نیمه وقت یا 120 روز در سال به صورت تمام وقت کار کنند. اما اگر کار آن ها دانشجویی و در داخل دانشگاه باشد، این محدودیت برای آن ها برداشته می شود و تنها باید ساعات اضافه شده را به دفتر ثبت بین الملل (foreigners’ registration office) گزارش دهند. ساعات کار برای دانشجویانی که در دوره آموزش زبان یا دوره آمادگی برای یک رشته مشغول به تحصیل هستند کمی محدودتر می شود و فرد موظف است از آژانس استخدام فدرال (Federal Employment Agency) مجوز کار بگیرد. کار کردن برای ساعاتی بیش از زمان تعیین شده توصیه نمی شود چرا که فرد موظف به پرداخت بیمه سلامت، بیمه بیکاری و بیمه خدمات پرستاری می شود و همچنین زیر پا گذاشتن قوانین می تواند منجر به اخراج از خاک آلمان شود.

مقدار درآمد ماهانه دانشجویی به عوامل مختلفی از جمله موقعیت شغلی، منطقه ای که در آن کار می کنید و مهارتتان بستگی دارد، اما باید این مسئله را در نظر داشته باشید که یک شغل دانشجویی پاره وقت نمی تواند تمام مخارج زندگی شما را پوشش دهد. درآمد دانشجویی دارای سقف 450 یورو در ماه است، به این معنا که اگر درآمدی بیش از این مقدار در دوره دانشجویی خود کسب کنید موظف به پرداخت مالیات می شوید، اما این مالیات در پایان سال قابل استرداد است. دریافت درآمد بیش از سقف تعیین شده همچنین می تواند بیمه سلامت دانشجویی شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

https://www.studying-in-germany.org/working-while-studying-in-germany/

کار پس از اتمام دوره تحصیلی

اگر قصد دارید پس از اتمام دوره تحصیلی در آلمان بمانید و کار کنید، پیشنهاد می کنیم پیش از پایان دوره به دنبال کار مناسب بگردید و به خاطر داشته باشید که تسلط به زبان آلمانی فرصت های شغلی بیشتری را پیش روی شما قرار می دهد. دانشجویان غیر اروپایی می توانند پس از پایان تحصیلاتشان ویزای خود را برای 18 ماه تمدید کرده و در این مدت به دنبال کار متناسب با رشته خود بگردند. مدارک مورد نیاز برای تمدید ویزا عبارتند از:

 • پاسپورت
 • مدرک پایان تحصیلات یا فرم رسمی از دانشگاه که فارغ التحصیلیتان را تأیید کند
 • مدرک اثبات بیمه سلامت
 • مدرک اثبات تمکن مالی

این 18 ماه به محض دریافت نمرات آخرین ترم تحصیلیتان آغاز می شود و در این مدت می توانید بدون محدودیت به هر کاری برای تأمین مخارج زندگی مشغول شوید. پس از یافتن شغل مورد نظر باید بلافاصله برای اقامت کاری در کشور آلمان و یا بلوکارت اروپا اقدام کنید و تا پرونده شما در حال بررسی است می توانید در خاک آلمان حضور داشته باشید.  بلوکارت اروپا در صورتی که تمایل دارید خارج از مرز آلمان فعالیت کنید گزینه مناسب تری است اما برای دریافت این کارت نیاز است مقدار درآمد شما دست کم 53،000 یورو در سال و یا 41،808 یورو در سال برای ریاضیدانان، مهندسین، دانشمندان منابع طبیعی، تکنیسین ها و پزشکان باشد.

هزینه های تحصیل در آلمان

ثبت نام در دانشگاه های دولتی آلمان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد (در صورتی که همان رشته مقطع کارشناسی را ادامه دهید) برای تمامی دانشجویان خارجی رایگان است. تنها استان فدرال Baden-Württemberg در پایان سال 2017 شهریه 3000 یورو در سال را برای دانشجویان بین الملل معرفی کرد. عمده دانشگاه های آلمان دولتی هستند و متقاضی تنها موظف به پرداخت 100 الی 350 یورو در ترم بابت امور دانشجویی خواهد بود. در بعضی ایالت های آلمان در صورتی که تحصیلات شما بیش از مدت زمان مقرر شده به طول بیانجامد موظف به پرداخت شهریه خواهید شد.  

در دانشگاه های خصوصی آلمان شهریه می تواند سالانه تا 26،000 یورو برای مقطع کارشناسی و 40،000 یورو برای کارشناسی ارشد بالا برود. رشته های مهندسی و مدیریت از پرهزینه ترین رشته های این مؤسسات محسوب می شوند.

چند نمونه از دانشگاه های رایگان در آلمان در زیر نامبرده شده اند:

هزینه دانشگاه های طراز اول آلمان نیز به شرح ذیل است:

 

 • از پاییز سال 2017 تمامی دانشجویان بین الملل که قصد تحصیل در آلمان را دارند موظف به پرداخت شهریه 1،500 یورو در هر ترم خواهند بود. اما این هزینه برای ادامه تحصیل در مقطع بعدی به 650 یورو در ترم کاهش خواهد داشت. دانشگاه های آلمان که مشمول این افزایش شهریه شده اند عبارتند از:
 • Universität Freiburg
 • Universität Stuttgart
 • Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg
 • Universität Konstanz
 • KIT, Karlsruher Institut für Technologie
 • Universität Mannheim
 • Eberhard Karls Universität Tübingen
 • Universität Ulm

دانشگاه های دیگر نیز در سال های آینده به این لیست اضافه خواهند شد.

 

طبق قوانین جدید دانشجویانی که در یکی از 4 دسته زیر قرار بگیرند از پرداخت شهریه معاف خواهند بود:

 • دانشجویان بین المللی که صلاحیت ورود به مؤسسات آموزش عالی را از داخل خاک آلمان کسب کنند.
 • دانشجویان بین المللی که از مناطق عضو Erasmus به این کشور بیایند
 • دانشجویان غیر اروپایی که اقامت دائم یکی از کشورهای اروپایی را داشته باشند
 • پناهندگانی که اجازه استقرار در خاک آلمان را داشته باشند

source: https://www.studying-in-germany.org/germany-will-reintroduce-tuition-fees-non-eu-students/

هزینه های زندگی در آلمان

در آلمان نه تنها می توان از امکان تحصیل رایگان بهره مند شد، بلکه هزینه های زندگی در این کشور نیز بسیار مقرون به صرفه است. میانگین هزینه زندگی برای دانشجویان حدود 700 تا 1،000 یورو در ماه با احتساب هزینه اقامت می باشد.

 • هزینه زندگی در شهرهای بزرگ آلمان نظیر برلین، فرانکفورت و دوسلدورف: 900 تا 1،500 یورو در ماه
 • هزینه زندگی در شهرهای کوچک تر آلمان نظیر فریبورگ، لیپزیک و هانوور: 750 تا 1،100 یورو در ماه

میانگین اجاره اقامتگاه برای دانشجویان:

 • زندگی به صورت فردی در آپارتمان های کوچک تک اتاقه (studio): 390 یورو در ماه
 • اجاره مشترک آپارتمان با فرد دیگر: 365 یورو در ماه
 • زندگی در اقامتگاه دانشجویی: 250 یورو در ماه

هزینه های دیگر شامل برق و گاز و اینترنت بین 100 تا 200 یورو به مجموع هزینه های شما اضافه خواهد کرد.

هزینه های خورد و خوراک برای دانشجویان بین الملل: دانشجویان به طور میانگین 170 یورو در ماه خرج خورد و خوراک می کنند اما می توان با خرید از سوپرمارکت های ارزان تر نظیر Aldi، Lidl و Netto این مقدار را کاهش داد. هزینه صرف شام در یک رستوران ارزان قیمت 10 یورو برای یک نفر و هزینه صرف شام با دسر و پیش غذا در یک رستوران متوسط برای دو نفر 45 یورو خواهد بود.

هزینه رفت و آمد: طبق تحقیقات انجام شده، حدود 10% از بودجه دانشجویان در آلمان صرف هزینه رفت و آمد می شود.

 • بلیط حمل و نقل شهری برای دانشجویان بین 25 تا 200 یورو در ماه متغیر است، اما در بسیاری از دانشگاه ها هزینه ای که بابت ثبت نام در هر ترم پرداخت می کنید شامل هزینه بلیط حمل و نقل شهری نیز می شود.
 • به راحتی می توانید برای رفت و آمد خود در سطح شهرهای آلمان از دوچرخه استفاده کنید که هزینه اجاره آن در هر روز 15 تا 20 یورو می باشد.
 • از سیستم قطار Deutsche Bahn آلمان برای رفت و آمدهای بین شهری می توان استفاده کرد که هزینه بلیط آن بین 20 تا 70 یورو خواهد بود.

دریافت ویزای تحصیلی آلمان

ایرانیان برای تحصیل در آلمان نیازمند دریافت ویزای تحصیلی از این کشور هستند. اگر دوره آموزشی که قصد شرکت در آن را دارید کم تر از 3 ماه زمان می برد می توانید با ویزای شینگن به این کشور سفر کنید، در غیر این صورت می بایست برای ویزای تحصیلی آلمان اقدام کرد.

به طور کلی برای تحصیل درآلمان به مدت بیش از سه ماه، نیازمند یکی از ویزاهای زیر خواهید بود:

 1. ویزای آموزش زبان؛ برای افرادی که قصد شرکت در یک دوره کوتاه مدت آموزش زبان آلمانی را دارند. این ویزا بین 3 ماه تا یک سال اعتبار دارد.
 2. ویزای داوطلبین تحصیل؛ برای افرادی که قصد تحصیل در کشور آلمان را دارند اما می خواهند به صورت حضوری به دانشگاه مورد نظر درخواست خود را ارائه دهند و یا منتظر نامه پذیرش از دانشگاه هستند. این ویزا در ابتدا برای مدت سه ماه صادر می گردد که در صورت لزوم امکان تمدید آن برای 6 ماه دیگر نیز وجود دارد. اگر در این مدت موفق به دریافت پذیرش از یک دانشگاه به صورت تمام وقت شدید می توانید ویزای خود را به ویزای دانشجویی یا اقامت موقت تبدیل کنید.
 3. ویزای دانشجویی؛ ویزای تحصیلی استاندارد برای افرادی که موفق به دریافت پذیرش از یک دانشگاه آلمانی شده اند و می خواهند تحصیلات خود را آغاز کنند.

اقدامات لازم برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

 • دریافت ویزای تایپ D یا اقامت موقت
 • ثبت اطلاعات بیومتریک
 • انجام مساحبه
 • پرداخت 75 یورو بابت هزینه ویزا
 • پرداخت 110 یورو به صورت سالانه برای اقامت موقت
 • اثبات تمکن مالی
 • نیازی به اثبات مهارت زبان انگلیسی برای دانشجویان ایرانی وجود ندارد
 • نیازی به معاینه پزشکی برای ورود به آلمان برای ایرانینان وجود ندارد

https://www.mastersportal.com/visa-info/110-11/students-from-iran-to-germany.html

پس از ورود به خاک آلمان با ویزای تحصیلی باید برای دریافت اقامت تحصیلی خود اقدام کنید.

اقدامات لازم برای دریافت اقامت تحصیلی در آلمان عبارتند از:

 • یافتن اقامتگاه دائم؛ در هفته نخست پس از ورود به آلمان با ویزای تحصیلی، اقامتگاه دائم خود در این کشور را مشخص کنید.
 • ثبت نام در دفتر اقامت؛ بلافاصله پس از یافتن اقامتگاه مناسب به نزدیک ترین دفتر اقامت مراجعه کرده و آدرس محل زندگی را در سیستم آن ها ثبت کنید.

مدارک لازم جهت ثبت نام در دفتر اقامت:

 • پاسپرت معتبر که نشان دهنده ویزای شما باشد
 • قرارداد اجاره ملک
 • نامه ای از صاحب خانه که آدرس محل اقامت شما را تأیید کند
 • ثبت نام در دانشگاه

اقامت پس از تحصیل

به طور کلی پس از گذراندن 5 سال در خاک آلمان با ویزا و اقامت موقت معتبر، می توان برای اقامت دائم این کشور اقدام کرد. افرادی که از یک دانشگاه آلمانی فارغ التحصیل شده اند و پس از آن به مدت 2 سال در این کشور زندگی و کار کرده اند می توانند برای اقامت دائم آلمان اقدام کنند. کسانی که با یک فرد آلمانی ازدواج کرده اند می توانند پس از گذشت 3 سال برای اقامت دائم اقدام کنند. کسانی که به مدت 8 سال با اقامت دائم در آلمان زندگی کرده اند می توانند برای دریافت پاسپورت و حق شهروندی آلمان اقدام کنند.

برای دریافت حق اقامت دائم در کشور آلمان باید دانش کافی از زبان آلمانی و قوانین و مقررات کشور آلمان داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای اقدام جهت دریافت اقامت دائم کشور آلمان:

 • فرم تکمیل شده درخواست
 • مدرک بیمه سلامت (کمک هزینه امنیت عمومی برای دست کم 60 ماه)
 • پاسپورت معتبر
 • مدرک معتبر تسلط به زبان آلمانی (حداقل سطح B1)
 • یک عدد عکس بیومتریک
 • گواهی اتمام دوره تحصیلی در یک دانشگاه آلمانی (اگر می خواهید از این امتیاز برای اقامت زودهنگام استفاده کنید)
 • گواهی ازدواج با شهروند آلمانی (اگر می خواهید از این امتیاز برای اقامت زودهنگام استفاده کنید)
 • اثبات تمکن مالی
 • نامه از کارفرما یا دانشگاه
 • اثبات داشتن اقامتگاه
 • مدرک مهارت در حرفه (اگر می خواهید از این امتیاز برای اقامت زودهنگام استفاده کنید)