مزایای دریافت اقامت یونان

 1. ویزای طلایی یونان به عنوان سریع ترین و مقرون به صرفه ترین روش اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه گذاری نسبت به سایر روش های سرمایه گزاری شناخته شده است.
 2. دریافت اقامت یونان ظرف مدت 30 – 60 روز
 3. عدم نیاز به حضور در خاک یونان
 4. عدم نیاز به مدرک زبان
 5. امکان اجاره دادن ملک خریداری شده
 6. امکان سفر بدون نیاز به ویزا به تمامی کشورهای اروپایی عضو اتحادیه شینگن
 7. دریافت اقامت 5 ساله قابل تمدید برای فرد متقاضی، همسر وی و فرزندان و والدین آن ها
 8. امکان دریافت حق شهروندی و پاسپورت کشور یونان، و به تبع آن شهروندی اروپا، پس از 7 سال
 9. امکان سفر بدون نیاز به ویزا به 26 کشور دیگر عضو اتحادیه شینگن پس از دریافت اقامت و 183 کشور دنیا پس از دریافت پاسپورت یونان
 1. امکان اقامت کوتاه‌مدت در دیگر کشورهای عضو شینگن به مدت سه ماه در هر بازه شش ماهه
 1. هزینه های پایین خرید ملک در یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 2. هزینه‌های پایین زندگی نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 3. بهره مندی از امکانات تحصیلی مشابه با شهروندان یونانی و اجازه تحصیل در دیگر کشورهای حوزه شینگن
 4. امکان راه اندازی کسب و کار
 5. طبیعت زیبا، آب و هوای مطبوع و سواحل و جزایر منحصر به فرد
 6. امکان بهره مندی از نیروی کار ماهر و مستعد موجود در کشور یونان در صورت راه اندازی کسب و کار

چرا یونان را به عنوان مقصد خود انتخاب کنیم؟

کشور یونان دارای ویژگی های منحصر به فرد زیادی است که از دیرباز توجه مهاجران زیادی را به خود جلب کرده است. وجود جزایر متعدد و سواحل بی نظیر در کنار آب و هوای مطبوع و بهشتی سالانه مسافران زیادی را راهی این کشور می کند و عده زیادی نیز تصمیم به استقرار دائمی در این کشور رویایی می گیرند. اما این تنها گوشه ای از جاذبه های بی انتهای کشور یونان است. یونان به عنوان یک عضو قدیمی اتحادیه شینگن به مقیمان خود این امکان را می دهد تا بدون محدودیت به دیگر کشورهای اروپایی عضو این اتحادیه سفر کنند. موقعیت جغرافیایی و سیاسی این کشور آن را به بستر مناسبی برای سرمایه گذاری و گسترش دادن به فعالیت های اقتصادی بدل کرده است. وجود خدمات درمانی و کادر پزشکی درجه یک، سیستم حمل و نقل شهری و بین شهری پیشرفته و مراکز آموزشی مطرح در سرتاسر دنیا از دیگر جاذبه های اقامت در کشور یونان می باشند.

دلایلی که یونان را به خصوص برای ایرانیان به یک مقصد همیشگی بدل کرده، علاوه بر موارد بالا، نزدیکی فرهنگ مردمان این کشور با کشور ایران و نزدیکی موقعیت جغرافیایی این دو کشور به هم است. افزون بر آن هزینه های زندگی در یونان نسبت به دیگر کشورهای اروپایی بسیار پایین تر است و یونان آسان ترین مسیر برای اقامت در یک کشور اروپایی حوزه شینگن را پیش روی مهاجران خود قرار داده است.

 

من می خواهم به یونان مهاجرت کنم!

اما چه روش‌هایی برای اخذ اقامت یونان وجود دارد؟

به طور کلی سه روش آسان برای مهاجرت به یونان از طریق سرمایه گذاری وجود دارد که هر کس می تواند بسته به شرایط خود یکی از این سه روش را برگزیند. این سه روش عبارتند از: تمکن مالی، خرید ملک و ثبت شرکت (راه اندازی کسب و کار).

 1. اقامت یونان از طریقتمکن مالی:

شهروندان کشورهای غیر اروپایی که تمایل به زندگی در کشور یونان یا گذراندن دوران بازنشستگی خود در سفرهای بدون حد و مرز به کشورهای اروپایی عضو اتحادیه شینگن را دارند، می توانند از طریق داشتن تمکن مالی برای دریافت اقامت یونان اقدام کنند.

 

شرایط و ویژگی ها:

 • این ویزا به صورت 2 ساله صادر می گردد و هر 2 سال امکان تمدید آن وجود دارد.
 • متقاضی باید بتواند ثابت کند که از پس هزینه های دو سال زندگی در یونان بر می آید. به همین منظور نیاز است تا در اولین سفر خود به کشور یونان حساب بانکی با حداقل موجودی 25هزار یورو افتتاح کند و یا ميزان درآمد ماهانه حداقل 2000 یورو را به وسيله سود سپرده بانکی، اجاره‌نامه ملک، حقوق بازنشستگی و سود سهام شرکت بورسی اثبات نمايد. وی می تواند پس از دریافت اقامت از حساب خود برداشت کند اما برای تمدید اقامت نیاز است تا این مبلغ در حساب او موجود باشد.
 • در روش اقامت از طریق تمکن مالی فرد متقاضی می تواند توسط همسر و فرزندان خود همراهی شود اما در این صورت می بایست در حساب خود 20% بابت همسر و 15% بابت هر فرزند به مبلغ اولیه بیافزاید.
 • امکان دریافت اقامت دائم پس از 5 سال برای متقاضی و خانواده وی وجود دارد.
 • در این روش اقامت فرد متقاضی و خانواده وی اجازه کار در کشور یونان (یا سایر کشورهای عضو شینگن) را نداشته اما می توانند از سایر حقوق اقامتی اعم از تحصیل بهره مند شوند.
 • در روش دریافت اقامت یونان از طریق تمکن مالی، حساب بانکی شما معاف از مالیات است.
 • از تاریخ 12/5/2020 قانون جدیدی به تسویب پارلمان کشور یونان رسیده است که بر طبق آن دارندگان ویزای تمکن مالی موظفند در صورت تمایل به تمدید ویزای خود دست کم 6 ماه را در خاک یونان سپری کنند.

 

آمار:

طبق آمار دریافتی از وزارت مهاجرت یونان، از آوریل سال 2019 این کشور تعداد 1،418 ویزای تمکن مالی به متقاضیان از سرتاسر جهان صادر کرده است که در این بین بیشترین آمار مربوط به متقاضیان ایرانی با 313 ویزای دریافت شده می باشد.

اطلاعات زیر نشان دهنده کشورهایی است که بیشترین استقبال را از این نوع ویزا کرده اند:

 

 • ایران – 313
 • روسیه – 256
 • ایالات متحده – 191
 • آلبانی – 176
 • اوکراین – 87
 • ترکیه – 57
 • سوریه – 42
 1. اقامت یونان از طریقخرید ملک (ویزای طلایی):

خرید ملک در یونان آسان ترین روش برای دریافت اقامت دائم این کشور است. پایین‌بودن نسبی مبلغ مورد نیاز برای ویزای طلایی یونان در مقایسه با ویزای طلایی سایر کشورها بر جذابیت مهاجرت به این کشور افزوده است. 

 

شرایط و ویژگی ها:

 • با خرید ملک، اجازه اقامت برای فرد و خانواده وی (همسر و فرزندان زیر 21 سال) به مدت 5سال صادر می‌شود و امکان تمدید آن به‌صورت نامحدود در صورت داشتن ملک وجود دارد.
 • خرید ملک به ارزش €250,000 در هر نقطه از خاک یونان.
 • امکان خرید زمین در صورتی که هزینه تمام شده زمین و ساخت پروژه حداقل €250,000 باشد.
 • محدودیتی در خصوص نوع ملک خریداری شده وجود ندارد و ملک می تواند مسکونی، تجاری و یا اداری باشد.
 • محدودیتی در خصوص تعداد ملک خریداری شده وجود ندارد و فرد می تواند یک یا چندیدن ملک با مجموع ارزش 250،000 یورو خریداری کند.
 • ملک خریداری شده می تواند به اجاره گذاشته شود که در این صورت، بر اساس قوانین یونان، مالیات بر درآمد از طریق اجاره دادن ملک حدود 11 تا 33 درصد بسته به نوع آن اعمال می‌شود.
 • امکان دریافت اقامت قابل تمدید برای پدر و مادر متقاضی و پدر و مادر همسر او.
 • امکان استفاده از تمامی حقوق و مزایای اقامت در کشور یونان از جمله اجازه کار کردن برای فرد متقاضی و همراهان او
 • ملک خریداری شده شامل قوانین ارثی می باشد و تا زمانی که ملک به فروش گذاشته نشده باشد فرد صاحب خانه و همسر و فرزندان زیر 21 سال او می توانند اقامت خود را در کشور یونان تمدید کنند.
 • در این روش اقامت نیازی به داشتن موجودی حساب 25 هزار یورو و اثبات تمکن مالی نیست.
 • در این روش اقامت ضرورتی برای حضور در خاک یونان وجود ندارد.
 1. اقامت یونان از طریقثبت شرکت:

شهروندان کشورهای غیر اروپایی می توانند اقامت کوتاه مدت (قابل تمدید) کشور یونان را از طریق خوداشتغالی یا ثبت شرکت کسب نمایند، مشروط به این که اشتغال آن ها به اقتصاد کشور یونان رونق ببخشد، و بتوانند ثابت کنند که از پس هزینه های زندگی و راه اندازی کسب و کار در این کشور برمی آیند.

مراحل دریافت اقامت یونان از طریق ثبت شرکت متعدد و پیچیده است و روند دریافت اقامت می تواند تا بیش از یک سال به طول بینجامد. ویزای کاری صادر شده 2 سال اعتبار دارد که می توان در صورت اقدام به موقع آن را برای 2 سال دیگر نیز تمدید کرد.