اخذ اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک (ویزای طلایی)

ویزای سرمایه گذاری اسپانیا، که با عنوان ویزای طلایی اسپانیا نیز شناخته می شود، در سال 2013 توسط دولت اسپانیا برای تشویق سرمایه گذاران خارج از اتحادیه اروپا به سرمایه گذاری در رونق اقتصادی این کشور ایجاد شد. بر اساس این برنامه، به سرمایه گذاران و خانواده های آن ها، در صورت داشتن شرایط اولیه و سرمایه گذاری به مبلغ حداقل 500.000 یورو در املاک و مستغلات، تجارت، اوراق قرضه دولتی یا سپرده بانکی، راهی آسان و سریع برای دریافت مجوز اقامت اسپانیا ارائه می گردد.

از مزایای اقامت از طریق خرید ملک نبود شرط حضور در کشور اسپانیا است، اما انجام دو سفر در سال با فاصله زمانی حداکثر 5.5 تا 6 ماه به این کشور برای سرمایه گذاران الزامی است. کارت اقامت اولیه برای مدت یک تا دو سال صادر می گردد و پس از آن به صورت بازه های 5 ساله قابل تمدید است. گرچه، همان طور که پیش تر گفته شد، برای دریافت و تمدید اقامت موقت اسپانیا از طریق خرید ملک نیازی به حضور فیزیکی در خاک این کشور نیست، اما اگر دریافت اقامت دائم و پاسپورت این کشور اروپایی را در برنامه خود قرار داده اید باید توجه داشته باشید که شرط حضور حداقل 6 ماه در سال در طی 10سال متوالی برای شما صدق خواهد کرد.

 

از جمله مزایای ویزای طلایی اسپانیا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. زمان پردازش سریع. دریافت مجوز اقامت اسپانیا در 60 روز از زمان ارسال درخواست ویزای طلایی امکان پذیر است.
 2. سفر بدون ویزا به 26 کشور عضو اتحادیه اروپا
 3. بهره مندی از حقوق شهروندی اتحادیه اروپا از جمله حق زندگی، کار و تحصیل
 4. امکان همراهی خانواده. همسر و فرزندان زیر 18 سال به طور قطع همراه شما اقامت خود را دریافت می کنند. سایر اعضای خانواده نیز می توانند با ارائه مدارکی مبنی بر این که آن ها تحت تکفل قانونی شما هستند، اقامت بگیرند.
 5. ضمانت امنیت خانواده. داشتن اقامت یک کشور اروپایی خیال شما را در زمان بی ثباتی اقتصادی یا سیاسی در ایران آسوده خواهد کرد.
 6. تمدید آسان مجوز اقامت در صورت داشتن ملک و انجام دو سفر به اسپانیا در سال
 7. عدم نیاز به اهدا و کمک مالی به دولت اسپانیا

دریافت پاسپورت و حق شهروندی اسپانیا

دریافت پاسپورت کشور اسپانیا رؤیای بسیاری از افراد است زیرا امکان سفر بدون ویزا به 187 کشور را فراهم می کند و حق تحصیل، کار و زندگی در هر کشور عضو اتحادیه اروپا را به دست می آورد. سرمایه گذاران خارجی می توانند پس از زندگی در اسپانیا به مدت 5 سال، با مجموع غیبت کم تر از 11 ماه، برای اقامت دائم این کشور درخواست دهند و شهروندی اسپانیا نیز پس از گذشت 10 سال، با شرط آن که دست کم 6 ماه از هر سال را در اسپانیا زندگی کرده باشند، قابل اخذ است. هنگامی که متقاضیان اقامت دائم یا تابعیت داشته باشند، به دلیل عدم نیاز به تمدید ویزای طلایی، می توانند سرمایه گذاری خود را منحل کنند.

 

شرایط اخذ ویزای طلایی اسپانیا

 1. داشتن بالای 18 سال سن برای متقاضی اصلی
 2. داشتن سابقه کیفری پاک در کشور مبدأ
 3. عدم حضور نام متقاضی در لیست افراد نامطلوب برای ورود به کشور اسپانیا
 4. داشتن بیمه درمانی معتبر و گواهی بهداشت رسمی
 5. نداشتن سابقه ریجکتی برای اخذ ویزا یا ورود به منطقه شینگن
 6. داشتن تمکن مالی کافی برای اقامت در اسپانیا
 7. سرمایه گذاری مبلغ 500.000 یورو در بخش های قید شده و ارائه شواهد مربوطه

اعضای خانواده ای که واجد شرایط همراهی متقاضی در ویزای طلایی اسپانیا هستند:

 • همسر
 • فرزندان زیر 18 سال
 • اعضای خانواده وابسته (در صورت اثبات وابستگی مالی یا داشتن وضعیت سلامتی که باعث می شود نتوانند هزینه های زندگی خود را تأمین کنند)

گزینه های سرمایه گذاری ویزای طلایی در اسپانیا چیست؟

 • خرید املاک و مستغلات با حداقل ارزش 500000 یورو، با امکان سرمایه گذاری در بیش از یک ملک
 • سپرده بانکی به ارزش حداقل 1.000.000 یورو
 • سرمایه گذاری 1،000،000 یورو در سهام شرکت های اسپانیایی
 • کمک مالی به مبلغ 2،000،000 یورو در اوراق قرضه دولتی
 • راه اندازی کسب و کار در اسپانیا و اشتغال زایی که به نوآوری در فن آوری یا پیشرفت علمی کشور کمک کند، یا تأثیر اقتصادی – اجتماعی زیادی داشته باشد.

بیش تر سرمایه گذاران گزینه سرمایه گذاری در املاک و مستغلات را در اسپانیا انتخاب می کنند، زیرا دسترسی آسان به اتحادیه اروپا را فراهم می کند و در کنار آن سرمایه گذاران و خانواده های آن ها صاحب ملک مسکونی در یک کشور توسعه یافته و مدیترانه ای می شوند. برای حفظ مجوز اقامت، باید سرمایه گذاری برای مدت حداقل پنج سال حفظ شود.

مالیات در ویزای طلایی اسپانیا

 • مالیات به درآمد خارجی سرمایه گذاران تنها در صورتی که بیش از 183 روز در هر سال در اسپانیا اقامت داشته باشند، تعلق می گیرد.
 • برای افراد غیر مقیم، مالیات بر درآمد حاصل شده در داخل کشور، مانند درآمد حاصل از اجاره دادن ملک، 24.75% محاسبه می گردد که می توان آن را با هزینه ها کاهش داد.
 • مالیات بر سود سرمایه (CGT) به سود حاصل از فروش ملک تعلق می گیرد.
 • مالیات بر سود سرمایه از 24٪ شروع می شود و برای سود بیش از 50،000€ به 27٪ افزایش می یابد. می توان تحت شرایطی این درصد را کاهش داد.
 • مالیات سالانه املاک، حدود 200 تا 400 یورو در سال برای یک آپارتمان، به مقامات محلی قابل پرداخت است.

راهنمای گام به گام درخواست ویزای طلایی اسپانیا

 1. با کمک مشاورین ما بهترین مسیر سرمایه گذاری برای خود را انتخاب کنید.
 2. سرمایه گذاری خود را انجام دهید. برای این منظور باید کلیه اسناد و مدارک را به زبان اسپانیایی یا انگلیسی ترجمه و مطابق با استانداردهای دولت اسپانیا قانونی کنید.
 3. مدارک مورد نیاز را جمع آوری و ترجمه کنید.
 4. درخواست اولیه را در کنسولگری اسپانیا ثبت کنید. برای این منظور باید هزینه ثبت درخواست را به دولت اسپانیا پرداخت کنید و تمام اسناد مورد نیاز را ارائه دهید.
 5. وقت مصاحبه خود با سفارت اسپانیا را رزرو کنید.
 6. برای ثبت اطلاعات بیومتریک به اسپانیا سفر کنید. منتظر نتیجه نهایی بمانید و در صورت پذیرش درخواست ویزای طلایی، هزینه صدور مجوز اقامت را پرداخت کنید.
 7. کد مالیاتی/ شهروندی خود را دریافت کرده و در اسپانیا حساب بانکی افتتاح کنید.
 8. در این مرحله گواهی اقامت شما صادر می شود و به مدت یک سال اعتبار دارد. متقاضی باید در این یک سال، پس از مهاجرت به اسپانیا، شخصاً برای مجوز اقامت دو ساله اقدام کند و در پایان سال دوم می توانید اقامت خود را برای 5 سال دیگر نیز تمدید نمایید. در پایان سال پنجم و در صورت اقامت در اسپانیا می توانید برای اقامت دائم درخواست دهید.
 9. پس از زندگی در اسپانیا به مدت 10 سال با مجموع غیبت کم تر از 6 ماه در سال، برای اخذ تابعیت اسپانیا از طریق ویزای طلایی اقدام کنید.

تمام پروسه دریافت ویزای طلایی اسپانیا در 3 ماه انجام می پذیرد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای طلایی اسپانیا

اسناد و مدارک زیر باید برای درخواست اولیه و هر بار تمدید مجدد توسط متقاضی ارائه گردند.

اسناد عمومی

 • اصل گذرنامه با حداقل 1 سال اعتبار و دو صفحه خالی برای ویزا
 • دو قطعه عکس رنگی 3*4 با زمینه سفید
 • شواهد بیمه درمانی معتبر: بیمه درمانی عمومی یا خصوصی که با یک شرکت بیمه دارای مجوز فعالیت در اسپانیا قرارداد داشته باشد.
 • گواهی معاینه پزشکی: (اصل و کپی به همراه اصل و کپی ترجمه) این گواهی نباید بیش از 90 روز قبل از تاریخ نوبت سفارت شما صادر شده باشد و باید شامل سربرگ و امضای اصلی و / یا مهر پزشک باشد.
 • کپی تصدیق شده از سوابق کیفری پنج سال گذشته از کشور مبدأ. گواهی نباید بیش از 90 روز قبل از ارسال درخواست شما صادر شده باشد و باید برای مدت سه ماه پس از تاریخ صدور اعتبار داشته و توسط کنسولگری / سفارت اسپانیا در ایران قانونی شود.

ضمانت تمکن مالی

 • متقاضی باید مبلغ 2،130 یورو، به علاوه 532 یورو برای هر همراه، را برای هر ماه از دو سال اقامت اولیه نشان دهد.
 • برای ارائه ضمانت مالی، متقاضی باید اصل و فتوکپی این موارد را تهیه کند: حساب های پس انداز / صورت حساب های بانکی حساب جاری (حداقل تا 12 ماه) / سپرده های بانکی. نام متقاضی به عنوان مالک حساب باید در هر سند قید شود.

مدارک مورد نیاز برای خانواده متقاضی

 • تمام مدارک ذکر شده در بالا
 • در صورت همراهی همسر، سند ازدواج. گواهی ازدواج باید توسط کنسولگری اسپانیا در کشور صادر کننده قانونی شود. اگر این گواهی به زبانی غیر از انگلیسی یا اسپانیایی باشد، باید رسماً به اسپانیایی یا انگلیسی ترجمه شود و ترجمه آن باید توسط كنسولگری اسپانیا در كشور صادر كننده تأیید شود.
 • در صورت همراهی فرزندان وابسته، گواهی تولد با همان شرایط ذکر شده برای سند ازدواج مورد نیاز است.

در صورت اقدام برای ویزای طلایی از طریق خرید ملک

 • ملک باید حداکثر 90 روز قبل از ارسال درخواست ویزا خریداری شده باشد.
 • پرونده ثبت اسناد و املاک (گواهی) یا اسناد رسمی محضری و اثبات اینکه اسناد به ثبت املاک ارائه شده است.

قانونی کردن اسناد

هر سندی که توسط یک مقام دولتی صادر شود، برای استفاده در درخواست ویزای طلایی، باید با آپوستیل لاهه قانونی شود. این اسناد شامل موارد زیر است:

 • بررسی سوابق کیفری
 • سند ازدواج
 • گواهی تولد فرزندان

سند شما باید از طریق کشور یا ایالتی که در آن صادر شده است، قانونی شود. هنگامی که بررسی سوابق شما قانونی شد، یک سند دو برگه ای به شما می دهند. صفحه اول آپوستیل و صفحه دوم نامه رسمی از بررسی پیشینه شما خواهد بود. اسناد را به هیچ دلیلی از هم جدا نکنید.

ترجمه مدارک

تمام اسناد و مدارکی که به زبان اسپانیایی نیستند باید توسط یک مترجم اسپانیایی مورد تأیید دولت اسپانیا ترجمه شوند. اگر سند به زبان انگلیسی در دسترس باشد، نیازی به ترجمه نیست.

 

هزینه های دولتی و حقوقی ویزای طلایی در اسپانیا چقدر است؟

دولت اسپانیا هزینه های زیر را در مورد ویزای طلایی دریافت می کند:

هزینه صدور ویزا: €133.92

هزینه های حقوقی معمولاً حدود 9000 یورو برای یک خانواده چهار نفره برای درخواست اولیه و 2500 یورو برای هر بار تمدید است.

 

اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

ویزای تمکن مالی چیست؟

ویزای تمکن مالی، که با نام های ویزای بازنشستگی یا اقامت غیر سودآور نیز شناخته می شود، یکی از انواع ویزاهای اسپانیا است که به شهروندان غیر اتحادیه اروپا که دارای شرایط اقتصادی مناسب برای زندگی در کشور اسپانیا بدون نیاز به کار کردن هستند، اعطا می شود. از آن جا که این شرایط مطلوب اقتصادی شامل حال خانواده فرد متقاضی نیز می شود، وی می تواند توسط خانواده خود همراهی شود.  

این ویزا در ابتدا به شما اجازه زندگی در اسپانیا به مدت یک سال (از لحظه ورود به خاک کشور) را می دهد. از پایان سال نخست به بعد، می توانید اقامت خود را برای بازه های دو ساله تمدید کنید. در پایان سال پنجم اقامت در اسپانیا، تحت شرایطی، می توانید برای اقامت دائم این کشور اقدام کنید. یکی از ویژگی های مهم این روش اقامتی نداشتن اجازه هرگونه کار یا فعالیت اقتصادی رسمی در اسپانیا است. به عبارت دیگر، شما اجازه استخدام در هر شرکتی که در این کشور فعالیت می کند را نخواهید داشت، چرا که ماهیت این روش اقامتی آن است که از داخل اسپانیا درآمدی را کسب نکنید. با این حال، التزامی به سرمایه گذاری در کشور اسپانیا نیز وجود ندارد. این ویژگی، در کنار ویژگی های دیگر، این روش کسب اقامت را به روشی آسان و پر تقاضا تبدیل کرده است.

با ویزای تمکن مالی تنها مسئله ای که برای شما وجود خواهد داشت، توانایی تأمین هزینه های زندگی خود و خانوادتان است. اگر بتوانید ثابت کنید که توانایی مالی کافی برای زندگی در اسپانیا را دارید و اقامت شما در آن کشور برای دولت هزینه ای را به همراه نخواهد داشت، می توانید اقامت خود را دریافت کنید. در ادامه این مطلب به چگونگی دریافت اقامت تمکن مالی پرداخته ایم.

 

اقامت تمکن مالی برای چه افرادی مناسب است؟

ویزای تمکن مالی حتی با وجود نداشتن اجازه کار، باز هم یکی از پرطرفدارترین روش های اقامتی شناخته شده است. اما این روش اقامت برای کدام دسته از افراد ایده آل است؟

 • تمام افرادی که قصد گذراندن دوران بازنشستگی در اسپانیا را دارند.
 • اشخاص غیر اروپایی که بودجه کافی برای گذران زندگی در اسپانیا بدون نیاز یا تمایل به کار کردن را دارند.
 • اشخاصی که پس انداز کافی برای یک سال زندگی بدون کار کردن و به منظور سفر و گشت و گذار در اسپانیا را دارند، اما پس از یک سال قصد دارند فعالیت اقتصادی خود را از سر بگیرند. ویزای تمکن مالی گزینه ای ایده آل برای این دسته از افراد است چرا که، همان طور که در ادامه خواهیم دید، امکان تغییر ویزا به ویزای کاری پس از یک سال وجود دارد.

مزایای اقامت تمکن مالی اسپانیا کدام اند؟

 • امکان همراهی خانواده

با ثبت درخواست مشترک، به راحتی می توانید برای همسر و فرزندان خود نیز اقامت بگیرید. برخلاف سایر روش های اقامتی مانند پیوستن به خانواده (family reunification)، که در آن ملزم به گذراندن یک سال در کشور مقصد پیش از اقدام برای همراهی خانواده خواهید بود، در روش تمکن مالی می توانید در زمان اقدام برای ویزای خود ویزای خانواده خود را نیز دریافت کنید. تنها کاری که باید انجام دهید آن است که نشان دهید توانایی مالی شما برای پوشش دادن به هزینه های آن ها نیز کافی است.

 • امکان کسب اقامت بلند مدت و سپس تابعیت کشور اسپانیا

اولین ویزای تمکن مالی صادر شده یک ساله خواهد بود. سپس تمدید اول و دوم آن به صورت دو ساله صورت می گیرد. در زمان تمدید سوم (پس از زندگی در اسپانیا به مدت 5 سال) واجد شرایط دریافت اقامت بلند مدت 5 ساله خواهید بود. در پایان 5 سال دوم (پس از 10 سال زندگی بدون وقفه در خاک اسپانیا و در صورت آشنایی با زبان اسپانیایی و تطبیق با مردمان کشور اسپانیا) می توانید برای دریافت تابعیت اسپانیایی اقدام کنید.    

 • امکان سرمایه گذاری در کشور اسپانیا به عنوان یک منبع درآمد

بسیاری از افراد گمان می کنند که چون با این ویزا اجازه کار کردن در کشور اسپانیا را ندارند، اجازه کسب درآمد از هیچ طریق دیگری را هم نخواهند داشت. اما امکان سرمایه گذاری در هر حوزه ای برای دارنده ویزای تمکن مالی میسر خواهد بود و می توان از این طریق (به عنوان مثال با سرمایه گذاری در سهام شرکتی) منبع درآمد دیگری را برای خود رقم زد.

 • امکان تحصیل و شرکت در دوره کارآموزی همراه با کسب درآمد

این ویزا همچنین به شما امکان ثبت نام در مؤسسه آموزشی و تحصیل در اسپانیا را می دهد و از این جهت مشابه ویزای تحصیلی است. اما ،همانطور که کارآموزی با اهداف آموزشی صورت می گیرد، شما همچنین می توانید در یک شرکت کارآموزی کنید و بابت آن درآمد کسب کنید.

 • امکان کار در خارج از اسپانیا

حتی اگر نتوانید در اسپانیا کار کنید، اجازه کار با / در کشورهای دیگر را خواهید داشت. به عبارت دیگر، این یک ویزای ایده آل برای تمام افرادی است که مایلند تجارت یا فعالیت اقتصادی خود در کشور مبدأ (یا در هر کشور دیگری غیر از اسپانیا) را ادامه دهند، اما در کنار آن نیز به طور منظم در کشور اسپانیا زندگی و اقامت داشته باشند.

 • عدم نیاز به سرمایه گذاری برای دستیابی به این ویزا

برخلاف ویزاهای اقامتی دیگر همچون ویزای سرمایه گذاری که پیش تر در مورد آن صحبت شد، برای دستیابی به اقامت اسپانیا از طریق ویزای تمکن مالی نیازی به خرید ملک یا انجام سرمایه گذاری دیگر نخواهید داشت. تنها شرط این ویزا اثبات داشتن شرایط مالی مطلوب برای زندگی در اسپانیا است.

 • امکان سفر بدون حد و حصر در سطح اروپا

در پایان، مزیت دیگر این روش اقامتی امکان سفر بدون هیچ محدودیت و با آزادی کامل در محدوده شینگن است.

شرایط دریافت ویزای تمکن مالی یا بازنشستگی اسپانیا

 • فراهم آوردن شواهد مالی

همان طور که پیش تر گفته شد، با این ویزا اجازه کار کردن در کشور اسپانیا را نخواهید داشت. لذا نشان دادن وضع مالی مناسب برای زندگی در اسپانیا از جمله شروط اصلی برای دریافت این اقامت خواهد بود. مقدار دارایی مورد نیاز برای دریافت ویزای تمکن مالی در سال 2020، 26 هزار یورو برآورد شده است. با این وجود برای شانس موفقیت بیش تر و جلب نظر سفارت توصیه می کنیم بیش از این مبلغ را در حساب خود داشته باشید.

از جمله موارد دیگری که می توانید به کمک آن تمکن مالی خود را نشان دهید عبارتند از: داشتن درآمدی که نیاز به حضور در کشور برای کسب آن نداشته باشد، حقوق بازنشستگی، سود حاصل از اجاره ملک، سود سپرده بانکی یا سود سهام شرکتی. نشان دادن سند معتبر از ملک نیز می تواند مورد پذیرش سفارت قرار گیرد. در نظر داشته باشید که دولت اسپانیا معمولاً صورت حساب بانکی شش ماه گذشته شما را نیز بررسی می کند.

همان طور که اشاره شد، در این روش اقامتی امکان همراهی توسط اعضای خانواده ای که تحت تکفل شما هستند نیز، در صورت داشتن بودجه کافی برای پوشش دادن به هزینه های آن ها، وجود خواهد داشت. در این صورت داشتن 6،500 یورو برای هر عضو دیگر خانواده در حساب بانکی خود در اسپانیا ضروری خواهد بود.

 • داشتن بیمه درمانی خصوصی

همانند سایر مجوزهای اقامت، داشتن بیمه نامه درمانی با پوشش کامل در اسپانیا برای تمامی اعضای خانواده ضروری خواهد بود. اما در این روش، بر خلاف سایر روش ها، بیمه درمانی باید حتما خصوصی باشد. دلیل این امر آن است که بار دیگر نشان دهید هیچ گونه هزینه ای برای دولت اسپانیا نخواهید داشت.

اما شرایط بیمه درمانی به همین مسئله ختم نمی شود و شرایط زیر را نیز در بر می گیرد:

 • قرارداد بیمه باید با یک شرکت اسپانیایی که فقط در خاک اسپانیا فعالیت می کند منعقد شود.
 • قرارداد بیمه نامه باید حداقل یک ساله باشد تا تمام مدتی که برای آن درخواست ویزا می دهید را پوشش دهد.
 • قرارداد باید شامل تمام خدمات سیستم بهداشت عمومی اسپانیا باشد. بدون نیاز به مشارکت دولت.

(All the specialties of the Spanish public healthcare system must be included in the contract; with no copayments.)

مراحل درخواست: نحوه دریافت ویزای تمکن مالی اسپانیا

یکی از مزایای اصلی این مجوز سادگی روند درخواست آن است. مراحل قانونی آن به دو بخش تقسیم می شوند: درخواست اولیه ویزا در کشور مبدأ و اخذ کارت اقامت پس از ورود به اسپانیا.

درخواست ویزا

درخواست این مجوز اقامت باید در کشور مبدأ یا کشوری که در آن اقامت قانونی دارید انجام شود. با ورود به اسپانیا از طریق ویزای توریستی نمی توانید روند درخواست خود را آغاز کنید و برای این منظور می بایست از خارج از کشور اقدام کنید.

در ابتدا می بایست تمامی مدارک مربوطه را به کنسولگری اسپانیا ارسال کنید (در ادامه مطلب مدارک لازم برای ارسال درخواست را برشمرده ایم).

هیئت دولت مسئول تجزیه و تحلیل پرونده ها 1 ماه فرصت خواهد داشت تا نتایج خود را ارائه دهد. در صورت عدم دستیابی به نتیجه در این مدت، درخواست شما به دلیل “سکوت اداری” مردود اعلام می شود.

پس از دریافت پاسخ مثبت، ویزا در گذرنامه شما مهر می شود و می توانید به مرحله بعدی بروید: سفر به اسپانیا.

اخذ کارت شناسایی یا TIE

پس از گرفتن ویزا اجازه ورود آزادانه به اسپانیا را خواهید داشت و می بایست حداکثر ظرف مدت 3 ماه برای تکمیل روند درخواست به اسپانیا سفر کنید. در این صورت شماره NIE در ویزای شما مهر خواهد شد و دریافت مجدد آن از داخل اسپانیا ضروری نخواهد بود.

هنگامی که وارد خاک اسپانیا شدید، اولین کاری که باید انجام دهید یافتن محل اقامت و ثبت نام خود در سیستم شهرداری محل اقامت است. پس از انجام این کار حداکثر 1 ماه فرصت خواهید داشت تا به همراه خانواده خود به ایستگاه بازرسی مراجعه کرده و انگشت نگاری شوید و پس از آن، کارت شناسایی شما صادر می گردد.

کارت اقامت شما بدون نیاز به انجام هیچ کار دیگری ظرف مدت 40 روز به آدرستان ارسال می شود.   

چه مدارکی را باید ارائه دهیم؟

 • فرم ویزای ملی (National visa form)
 • فرم Ex-01 (Form Ex-01)
 • بیمه درمانی خصوصی از یک شرکت اسپانیایی
 • گواهی بانکی، نشانگر داشتن بیش از 25000 یورو در سال.
 • عکس 3*4 با پس زمینه سفید
 • اصل گذرنامه
 • گواهی پزشکی نشانگر عدم ابتلا به هیچ یک از بیماری های شناخته شده ای که مانع از ورود شما به کشور می شود.
 • سوابق کیفری با ترجمه قانونی و مهر آپوستیل

چگونگی تمدید ویزای تمکن مالی

برای تمدید ویزا پس از یک سال نخست دو گزینه را پیش رو خواهید داشت:

گزینه نخست تمدید ویزای تمکن مالی برای دو سال دیگر است. در صورت داشتن شرایط درخواست اولیه (منابع مالی کافی و بیمه درمانی خصوصی) تمدید ویزا میسر خواهد بود. لازم به ذکر است که در صورت تمدید ویزای تمکن مالی، باید مبلغ مورد نیاز برای 2 سال زندگی در اسپانیا در حساب بانکی شما موجود باشد (دو برابر مبلغ اولیه) چرا که اقامت صادر شده 2 سال اعتبار خواهد داشت.

گزینه دوم تغییر ویزای تمکن مالی به ویزای کاری خواهد بود که در ادامه به شرح چگونگی آن خواهیم پرداخت. ویزای کاری دریافت شده می تواند مجوز استخدام در شرکت اسپانیایی یا مجوز خود اشتغالی باشد.

تغییر ویزای تمکن مالی به ویزای کاری

همان طور که گفته شد، امکان تغییر اقامت  تمکن مالی به اقامت کاری در پایان سال اول وجود خواهد داشت. این بهترین گزینه برای افرادی است که پس انداز کافی برای اقامت به مدت یک سال در خارج از کشور (در اسپانیا) را دارند اما پس از آن مایلند برای تأمین هزینه زندگی خود به کار ادامه دهند. در این صورت می توانید در ماه های آخر اقامت تمکن مالی خود به دنبال کار در کشور اسپانیا بگردید. پس از پیدا کردن شغل مناسب، روند دریافت مجوز کار توسط کارفرمای شما آسان تر خواهد بود زیرا در زمان ارسال درخواست در اسپانیا اقامت دارید. کارفرما فقط ملزم به کسب مجوز برای کار کردن شما در کشور خواهد بود. این مجوز به شما اجازه زندگی و اشتغال به مدت دو سال دیگر را می دهد.

اگر ترجیه می دهید خوداشتغالی کنید و برای کس دیگری کار نکنید، می توانید اقامت خود را به اقامت خوداشتغالی تغییر دهید و به فرد “خودکفا” در کشور تبدیل شوید.

مالیاتی که باید در اقامت تمکن مالی پرداخت شود

در این قسمت قصد داریم در مورد مالیاتی که باید در کشور اسپانیا پرداخت کنید صحبت کنیم. از آن جا که در صورت تمایل به تمدید ویزای تمکن مالی اسپانیا ملزم به زندگی در داخل کشور به مدت حداقل 183 روز در سال هستید، پرداخت مالیات کشور نیز برای شما ضروری خواهد بود. این مالیات شامل موارد زیر می شود:

 • مالیات بر درآمد جهانی. (در نظر داشته باشید که قراردادهایی برای جلوگیری از پرداخت مالیات مضاعف وجود دارد، به این معنی که اگر درآمدتان را از کشوری دیگر کسب نموده اید و مالیات آن را در اسپانیا پرداخت کردید، از پرداخت مجدد مالیات برای یک درآمد معاف خواهید بود.)
 • در صورتی که تصمیم به سرمایه گذاری ( به عنوان مثال در سهام شرکت) بگیرید و از این طریق سودی کسب کنید، ملزم به پرداخت مالیات بر سود سرمایه خواهید شد.
 • افزون بر آن، در صورت خرید ملک ممکن است مالیاتی به انجام معامله تعلق گیرد.